Bu ekiple ilgili İlkeri uyardım

  • Ana Sayfa
  • Bu ekiple ilgili İlkeri uyardım
Bu ekiple ilgili İlkeri uyardım
Taraf gündemi sarsan o planın arka planını yazdı. O ekibi bildiğini iddia eden emekli orgeneral haberi yapan muhabire konuştu.Abone olEylem planından haberdar olduğunu ileri süren emekli orgeneral bomba haberi duyuran Taraf muhabiri Mehmet Baransun'a konuştu.

İsmi açıklanmayan emekli komutan planı hazırlayan ekip için iki kez Başbuğ'u uyardığını söylüyor. Komutanın ismi verilmiyor.

Ancak Genelkurmay Başkanı olacakken önünün kesildiği bilgisi veriliyor. Haberde önceki Askeri Şura'lardan birinden emekli edildiği yazılı.

Taraf gazetesi sür manşetten "Bu ekiple ilgili İlker'i uyardım" başlığıyla okurların karşısına çıktı. İşte Baransun'un haberinden öne çıkan önemli bölüm google reklam ler:

HAZIRLIK OCAK'TA BAŞLAMIŞ

"Plandan haberim var" diye başladı. Ocak 2009'da hazırlıklarına sorumu, "Kanunsuz işler ne zamandan beri devletin gizli belgesi oldu?" cümlesiyle cevapladı. Yarın Tarafta ele alacağımız bu raporun, ayrıntılarına da girdi.

GEÇEN YIL KOMUTANA İHBAR MEKTUBU ULAŞMIŞ

Görüşmemizde geçtiğimiz yıl K. Irak'a yapılan "Güneş Harekatı"yla ilgili kendisine ulaşan bir ihbar mektubunu da bana gösterdi. Mektupta, iki muvazzaf subayla ilgili çarpıcı iddialar olduğunu, ancak bunları doğrulatamadığı için ayrıntıya giremeyeceğini söyledi.

İLKER BAŞBUĞ 'MÜSADE ETMEM' DEMİŞ

Mektup bahsinden hemen sonra konu birkez daha irticayla Mücadele Eylem Planı ve onu hazırlayanlara geldi. "İlker Başbuğ'u bu ekiple ilgili Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde, iki kez uyardım" dedi. "Bunlar çok yanlış işler yapıyor. İleride Türk Silahlı Kuvvetleri'ni ve sizi zor durumda bırakabilirler" uyarısına, "Bunlara kesinlikle müsaade etmem" cevabının verildiğini söyledi.

BAZILARI KARARGAHTA GÖREVLİ

Ardından da "bunlar" dediği isimlerden bazılarını yazılmamak kaydıyla benimle paylaştı. Paşa'nın paylaştığı isimlerden bazıları halen karargâhta görevli. Bir kısmı da geçtiğimiz Askerî Şura'da kıtaya atanmış.

Paşa bu isimlerin, AK Parti'nin kapatılma davası süreciyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği tarafından geçen yıl hazırlatılan hukuki bir rapor üzerine de bazı senaryo çalışması yaptıklarından bahsetti. Raporda "Kapatılma, kapatılmama, Hazine yardımı kesintisi" gibi konuların ele alındığını söyleyip, detaya girmedi.

BAŞBUĞ'UN HABERİ VAR MI?

Paşayla 45 dakika süren görüşmemizde yalnızca İrticayla Mücadele Eylem Planı'nı konuşmadık. Emekliye sevk edilmesiyle ilgili yaşadığı bazı hatıraları, "yazılmamak kaydıyla" benimle paylaştı.

En önemli soruyu en sona saklayarak, görüşmenin sonunda "Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un bu plandan haberi var mı?" diye sordum. İlginç bir cevap verdi: "Ümit ediyorum, bu plandan haberi yoktur. Sizin sayenizde öğrenmiştir."Kategori : GÜNCEL