ABDliler artık küçük araçlara binecek

  • Ana Sayfa
  • ABDliler artık küçük araçlara binecek
ABDliler artık küçük araçlara binecek
Amerikan arabaları büyüklükleri ile bilinir. Ama bu sefa da sona eriyor. Amerikalılar yeni standartlar sonrası küçük araçlara binecek. Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, ülkedeki motorlu araçların verimliliğini artırmayı ve bu araçlardan atmosfere yayılan karbondioksit miktarlarının azaltılmasını öngören yeni standartlar belirliyor. Silis kumu

Çevre kirliliğiyle mücadeleyi ve tasarrufu amaçlayan bu önlemler sayesinde milyonlarca Amerikalının, gelecek yıllarda Avrupa ve Japonya'daki gibi küçük ve verimli binek otomobillerini tercih etmek zorunda kalacağı yorumları yapılıyor.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, ABD'de 2016 yılından itibaren, satılacak akaryakıt kullanan binek otomobillerinin, 1 litre benzinle yaklaşık 20 kilometre yol katedebilmesi öngörülüyor.

Öngörülen bu rakam, şu andaki ortalama değerlere oranla otomobillerin verimliliğinde yüzde 30'luk bir artışa karşılık geliyor.

Aynı şekilde 2016 yılından itibaren otomobillerden yayılan karbondioksit miktarının da şu andaki rakamlara göre yaklaşık yüzde 30 oranında azaltılması planlanıyor.

Bu standartlara uyacak araçların, şimdiki benzerlerinden daha pahalıya mal olacağı, ancak kullanım sırasında sağlanacak yakıt tasarrufuyla, aradaki farkın 3 yılda kapatılacağı belirtiliyor.

Yeni standartları içeren yasa tasarısının, Kongre'de kabul edilmesi gerekiyor.Kategori : GÜNCEL