Seks yap, rahat konuş...

Seks yap, rahat konuş...
Bir araştırma, konuşma korkusu olanlara gerilimlerini azaltmak için seks tavsiye ediyor.Abone ol

İngiltere'deki Paisley Üniversitesi'nden psikolog Stuart Brody, stres yaratan deneyimler öncesinde yapılan farklı seks aktivitelerinin etkisini incelemek için deneklerin kan basınçlarını ölçtü.

Dr. Brody, 24 kadın ve 22 er bir günde diş implantı kek denekten, iki hafta boyunca seks günlüğü tutumaları istedi. Bu sırada gönüllüler, topluluk karşısında konuşturuldu ve sesli olarak duygu aritmetiği yaptırıldı.

Tam seks gerekiyor

'New Scientist' dergisinde yayımlanan araştırma, önceki bir hafta içinde tam anlamıyla seks yapmış olanların en az stresi yaşadığını ve kan basınçlarının en hızlı olarak normal seviyeye döndüğünü gösterdi.

Ayrıca tam anlamıyla seks ilişkisine girmiş olanlar, masturbasyon ya da oral seks yapmış olanlardan da çok daha rahat bir şekilde bu aktiviteleri yerine getirdi.

Seks yoksa stres var

Bir hafta öncesinden kendini seks aktivitelerinden soyutlayan kişiler ise, tüm katılımcılar içinde en yüksek stres ve en yüksek kan basıncı seviyelerine ulaştı.

Seksin rahatlama etkisi yaratan oksitoksin hormonu salgıladığını belirten Brody, "araştırma orgazmın bugüne dek bilinen kısa dönemli rahatlama etkilerinin bir haftaya kadar uzayabildiğini gösteriyor" diyor.Kategori : SAĞLIK