Herkes konuşabilir!

Herkes konuşabilir!
9. Cumhurbaşkanı Demirel, "Herkes konuşabilir, herşeyinde bir cevabı var, endişeye gerek yok" dediAbone ol

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye Cumhuriyeti devletinin laiklik ilkesini kimsenin zedeleyemeyeceğini belirterek, ''Türkiye Cumhuriyeti Türk halkının koruması altındadır'' dedi.

Demirel, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Üye Ülkeleri Ombudsmanları
Konferansı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''Laiklik'' tartışmalarının hatırlatılması üzerine Demirel, Türkiye'nin hür ve serbest bir ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Bir şeyin tartışılmasından kimse korkmamalıdır. Tartışmalar bence sükunetle yapılmalıdır. Kim neyi söylemek istiyorsa söyle abdominoplasti meli ve söylenecek şeylerden de endişe etmemeli. Her şeyin de cevabı var. Hür ve serbest bir ülkede, her şeyin cevabı olmalı zaten. Bence hiç telaşlanmaya lüzum yok. Türkiye konuşmuyorsa o zaman telaşlanmak lazım. Konuşuyorsa, ne konuşulduğu o kadar önemli değil. Konuşulabilmesi önemli. Doğruyu bulmak Türkiye'de zor bir şey değil, bulunur.''

Süleyman Demirel, laiklik tanımıyla ilgili farklı yorumların getirildiğinin anımsatılmasına karşılık da, ''İyi işte tartışılıyor. Ben değerlendirme yapmam. Ben taraf değilim meselelere. Ben düşüncelerimi söylüyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletinin laiklik ilkesini kimse zedeleyemez. Zedelenmez de zaten. Türkiye Cumhuriyeti, Türk vatandaşının, halkının koruması altındadır. Ben tartışılması taraftarıyım'' dedi.

Demirel, ''Bu tartışmaların cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilişkilendirilmesini nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine de, ''Olabilir. Bunda ne mahsur var ki... Gizli saklı bir şey olmaması iyi işte. Herkes ne biliyorsa söylesin'' diye konuştu.

-EGEMENLİK-

Türkiye'de söylenen şeylerden rahatsız olunmaması gerektiğini yineleyen 9. Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''egemenlik'' konusunda dünkü açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

''Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olması, herkesin istediği şeydir. Bunu bundan evvel de birçok kimse söyleyegelmiştir. Zaman zaman ben de söyledim. Bu ülkede her şeyin demokratik esaslara, hukuka, anayasaya ve uygar bir ülkeye yakışır şekilde olması lazım. Millet iradesinin üstünlüğü mutlaka tartışmasız olmalıdır. Millet iradesine yer yer müdahalelerin olduğu egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmasından bahsedilemezdi. Bunu ben de söyledim.'' Demirel, bir gazetecinin, ''23 Nisan'da çocukların Meclis'e
gelmesi adettendir. Bu seneki biraz bıyıkları terlemiş, sakalları uzamış'' sözleri üzerine, ''Biraz erken büyümüş. Tabii ki çocuğun bir tarifi var. Yaşla tarif ediliyor. Yani yadırganmayacak birisini getirseler daha iyiydi. Gelecek sene öyle yaparlar'' dedi.Kategori : POLİTİKA