Vekil yine kendini düşündü

Vekil yine kendini düşündü
Bağımsız Eğitimciler Sendikası milletvekillierinin sessiz kıyam emekliliği düzenlemesini eleştirdi.Abone ol

Anayasa Mahkemesi'nin daha önce Anayasa'nın eşitlik ve adalet ilkesine aykırı bularak iptal ettiği “Kıyak Emeklilik” bu kez sessiz sedasız bir şekilde gerçekleştirildi. Üstelik “Kıyak Emeklilik” düzenlemesi, işçi, memur ve esnafın belini büken ve topluma 'reform' diye sunulan Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapıldı.

Artık, Meclis'teki 400 milletvekili, 7 bin 800 YTL milletvekili maaşı yanında, ekstradan 3 bin 440 YTL emekli maaşı alacak. Emekli maaşının 1280 YTL’sini 'temsil tazminatı' oluşturacak. Böylece, emekli vekillerin aylığında 1190 YTL'lik düşüş yaratan Sosyal Güvenlik Destek Primi yuz plastik cerrahisi Ödemesi, 1280 YTL’lik 'temsil tazminatı' kılıfıyla dengelenmiş olacak.

MİLLETVEKİLİ MAAŞI, EMEKLİLİK MAAŞIYLA BİRLİKTE 11.240 YTL OLUYOR

“Milletvekillerinin memura kaşıkla, kendilerine kepçeyle ücret verme anlayışını kınıyorum. Millet geçim sıkıntısı altında inim inim inlerken, kendilerine kıyak geçen milletvekillerine insaf! Diyorum, Allah gözünüzü doyursun! diyorum, diye konuşan Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan AVCI, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasıyla vatandaşın emekli maaşı inerken; milletvekili emeklilerinin maaşlarının artacağını ve milletvekili maaşının, emeklilik maaşıyla birlikte 11.240 YTL olacağını söyledi.

22. DÖNEM MİLLETVEKİLLERİNİN SİYASİ MEVTA OLMASI MUKADDERDİR

Halkı aldatan ve kandıran milletvekilleri ve partileri her dönemde siyasi mevta olmuşlardır. Halk ekonomik sıkıntılar içinde can çekişirken, bu gerçeği hiçe saymaya, yok saymaya devam eden 22. dönem milletvekillerinin siyasi mevta olması mukadderdir, diye konuşan Genel Başkan AVCI, şöyle kaydetti;

2 YILDA EMEKLİ OLUYORLAR

Kendilerine 2 yıllık görev sonunda emekliliği uygun gören milletvekilleri, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısıyla çalışanların emeklilik yaşını 65'e ve emekli olmak için prim ödeme gün sayısını 7 binden 9 bine çıkarıyor. Şu anda meclis içinde milletvekili maaşı yanında, emeklilik maaşını da hak eden milletvekili sayısı 400'e ulaşıyor. Diğer 150 vekilde meclis'teki görevi sona erdiğinde emeklilik hakkını otomatikman kazanmış olacak.

GÖZLERİNİ KIRPMADAN TRİLYONLARCA SAĞLIK HARCAMASI YAPIYORLAR

Milletvekilleri trilyonlarca sağlık harcamasını gözünü kırpmadan yaparken, memur ve işçiler için ilaçlara ve yataklı tedavi hariç tüm tedavilere yüzde yirmi katılım payı zorunluluğu getiriyor.

ÇALIŞSALAR DAHİ EMEKLİLİK MAAŞI ALIYORLAR

Emekli milletvekillerinin başlattığı girişimle itiraz ettikleri uygulamaya göre milletvekilleri, sosyal güvencesini karşılayan kurumlardan emekli olduktan sonra milletvekili emeklisi olarak başvuruda bulunuyor. Bu milletvekilleri, emekliliği hak ettikten sonra, çalışıyor olsa bile emekli maaşını almaya hak kazanıyor. Oysa bu hak diğer çalışanlara tanınmıyor.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI