Danışma Kurulu toplanamadı

Danışma Kurulu toplanamadı
TBMM Danışma Kurulu, ANAVATAN grubununkatılmaması nedeniyle toplanamadı.Abone ol

Toplantıya AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç gelirken ANAVATAN Grubu adına katılan olmadı.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, toplantıdan ayrılırken, Dilovası'nda olduğu gibi Türkiye'nin bir çok yerinde zehirli gizli atık bulunabileceğini söyledi.

Şu anda Türkiye'de, varillerin serbest dolaşımının söz konusu olduğunu ifade eden Koç, başka bölgelerde zehirli varil bulunup bulunm halı yıkama programı adığını Meclis'in araştırması için bir önerge verdiklerini hatırlattı. Dilovası Araştırma Komisyonu'nun bu konuyu da ele alması yönünde görüş bildirildiğini kaydeden Koç, taleplerini Genel Kurul'a grup önerisi olarak getirecekleri bildirdi.

Haluk Koç, Çevre Kanunu Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'nda ''jet hızıyla geçtiğini'' konunun tartışılmasına fırsat tanınmadığını savundu. Maddeler üzerinde CHP'nin katkı yapmasına imkan verilmediğini iddia eden Koç, ''Ama hiç olmazsa toplumun kuşkularını giderecek şekilde çeşitli sanayi bölgelerinde de benzer durumun olup olmadığının denetlenmesi gerekiyor. Bunu Meclis'in yapması gerekiyor'' diye konuştu.

-CHP'NİN TAVRI-

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Çevre Kanunu konusunda
CHP'nin katkılarını engellemediklerini ifade ederek, ''Tasarı temel kanun olarak görüşülürken CHP, alışılmış tavrını bir kez daha tekrarlamış oldu. Genel Kurul'u terk ediyor. Buna bizim 'illa içerde kalın' diyerek bir zorlama yapma imkanımız yok'' dedi.

Genel Kurul'un, katkı vermek isteyen bütün partilere açık olduğunu kaydeden Kapusuz, yapılacak katkılara da açık olduklarını söyledi. Kapusuz, tasarının uzun süre komisyonda görüşüldüğünü ve CHP milletvekillerinin de katkı verdiğini belirterek, Haluk Koç'un değerlendirmelerini ''siyasi'' olarak niteledi.

Dilovası ile ilgili Araştırma Komisyonu'nun, Genel Kurul'un onayı ile başka bölgelerle ilgili çalışma yapmasının mümkün olduğunu savunan Kapusuz, Meclis bürokratlarının da konuyu araştırdığını bildirdi.Kategori : POLİTİKA