Kutan pazarlık var dedi

Kutan pazarlık var dedi
SP Başkanı Recai Kutan, ''Rice ile kapalı kapılar ardından yapılan pazarlıkları bilmek istiyoruz'' dedi.Abone ol

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, ''ABD Dışişleri Bakanı ile kapalı kapılar ardından hangi pazarlıkların yapıldığını bilmek istiyoruz'' dedi.

Kutan, partisinin Balgat'ta bulunan Ankara İl Başkanlığı'nın Dışişleri Bakanlığı binasına bakan bahçesinde, partililerin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Kutan, seslerini Dışişleri Bakanlığı'na oradan da hükümete duyurmak için toplantıyı bahçede düzenlediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Condeleezza Rice'ın Türkiye'ye kısa bir ziyarette bulunduğunu anımsatan Kutan, ziya hipnoz retin amacıyla ilgili olarak halkı bilgilendirmek bir yana TBMM'ye dahi bilgi verilmediğini söyledi.

Kutan, basında Rice'ın Türkiye'ye Irak ve İran dosyalarıyla geldiği yönünde haberler yer aldığına dikkati çekerek, ''ABD ve yandaşları, Türkiye'yi Irak'ta ve İran'da tam bir batağın içine çekmek için uğraşmaktadırlar'' dedi.

Israrla İran'ın nükleer gücünün Türkiye için büyük tehdit oluşturduğunun söylendiğini, ancak iki ülke arasında 400 yıldan beri barışa dayalı bir ilişki bulunduğunu ifade eden Kutan, ''Batıya açık kapısını kaybetme riski varken ve kendisi de tam bir tehdit altındayken İran neden Türkiye ile çatışsın? ABD suni gerekçelerle İran'a saldırır veya ekonomik ambargo, ticari kısıtlamalarda bulunursa Türkiye ABD ile birlikte mi hareket edecek'' diye sordu.

Kutan, hükümete uyarıda bulunmak istediğini belirterek, ''Sakın ola ki artırılan terör olaylarının, özellikle Güneydoğu'da PKK terörünün önlenmesi konusunda Türkiye'ye yapacakları vaatlere kanmayın. Irak'taki PKK kamplarını kurduran, besleyen ve koruyan mihraklar o kampları ortadan kaldırmak için size destek vermezler'' dedi. Kutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''ABD Dışişleri Bakanı ile kapalı kapılar ardından hangi pazarlıkların yapıldığını bilmek istiyoruz. Bizzat yabancı istihbarat mensuplarının organize edip sahneye koydukları PKK terörü ve toplumsal kargaşanın şimdi de o güçler tarafından Türkiye'nin bir zaafı olarak masaya yatırıldığını biliyoruz. Biz hükümeti, bu oyuna gelmemeye ve tavizci politikayı terletmeye davet ediyoruz. Terör karılığında emperyalist vahşetin ortağı olamayız. Katliamlara destek veremeyiz. Sayın Başbakana sesleniyoruz, yiğitlikten bahsediyorsunuz. Asıl yiğitlik stratejik ortaklarınıza, Irak'ta ve İran'da ne aradıklarını sorabilmektir. Asıl yiğitlik, zorbalarla işbirliği değil, zorbalığa
engel olmaktır.''

Basın toplantısına katılan ve ''Türkiye, ABD Eyaleti Değildir'' yazılı döviz taşıyan partililer, zaman zaman çeşitli sloganlar attılar.Kategori : POLİTİKA