Ford ağır bedel ödeyecek...

Ford ağır bedel ödeyecek...
Dünya otomotiv devi Ford, uzun süredir beklenen yeniden yapılanma planını açıkladı.Abone ol

11 senedir ABD'de pazar payı gerileyen Ford, karlılık oranını artırmak ve yeni döneme ayak uydurmak için Kuzey Amerika'da bulunan 14 fabrikasını kapacak, 25-30 bin arasında çalışanını da işten çıkaracak.

Ford'da fabrika kapatma ve işçi çıkarma operasyonu 2012 yılına kadar tamamlanacak.

Ford'un kapatma kararı aldığı 14 fabrika sektör için sürpriz olmadı. Yerel hükümet yetkililerinin kapatma sayısının daha az olması yönündeki çabası da sonuç vermedi.

2006'da yedi fabrika kapanacak

Ford'dan yapılan açıklamaya göre şirket 2006 yılı içinde toplam yedi fabrikasını kapatacak. Bu fabrikalardan beş tanesinin isimleri belli olurken, iki tanesi daha sonra belirlenecek. Ford'un 2006 içinde üretimine son vereceği fabrikalar şöyle: Windsor, Wixom, St. Louis, Batavia, Atlanta.Fo türkiye'de diş implantları rd'un Kuzey Amerika'da işten çıkaracağı 25-30 bin işçi, bölgedeki toplam işgücünün yüzde 18-21'i seviyesinde bulunuyor. Kapatılacak fabrikalarla birlikte şirketin Kuzey Amerika'daki kapasitesi yüzde 25 seviyesinde azalacak.

Ford'un Kuzey Ameika'daki fabrikalarının kapasite kullanımı 2005 yılında yüzde 75 olarak gerçekleşmişti. Düşecek kapasite ile birlikte şirketin üretimi ile satışlarının uyumlu hale gelmesi bekleniyor.

İşten çıkarılacakların yarısı emekli edilecek

Ford'un işine son vereceği işçilerin işten çıkarılma işlemi 2012 yılına kadar tamamlanacak. Bu rakamın yarısının zaten emekliliği gelmiş işçilerden oluşacağını belirten Ford'un Finans Müdürü Don Leclair, diğer yarısının ise ayrılmaya teşvik edileceğini kaydetti.

İşten çıkarma kararının hayal kırıklığı yarattığını belirten Birleşik Otomotv Sendikası Başkanı Ron Gettelfinger ise, bu karar nedeniyle 2007 yılında yapılacak sözleşme görüşmelerinin daha zor geçeceğini ve öneminin arttığını ifade etti.

Ford'un işine son vereceği çalışan sayısı sadece mavi yakalı işçilerden oluşmayacak. Ford aynı zamanda çalışan memur sayısında da yüzde 12'lik bir indirime gitmeyi planlıyor.

Ford kendini savundu

İşten çıkartmaların can yakıcı olacağını belirten şirketin CEO'su Bill Ford, ancak bu operasyonun tüketici taleplerini karşılamak açısından gerekli olduğunu vurguladı. Ford'un özellikle arazi aracı üreten fabrikalarında kapasite boşlukları yaşandığına dikkat çeken Ford, tüketicilerin daha az yakıt tüketen araçlara yöneldiklerine işaret etti.

Ford, 2010 sonuna kadar yıllık 250 bin civarında düşük yakıt tüketimli gaz-elektrik hibrid araçlar üreteceklerini de sözlerine ekledi.
Ford'un ABD'deki satışları son altı yıldır düzenli olarak gerilerken, yıllık satışlar 1 milyon adetin altına indi. Pazar payında da son 11 yıldır gerileme olan Ford toplam satışlardan 2005 yılında yüzde 17 pay aldı. Bu rakam 1995 yılında yüzde 26 düzeyindeydi.

General Motors da işçi çıkarıyor

Öte yandan General Motors da, yeniden yapılanma çalışmaları doğrultusunda Kuzey Amerika'daki 9 fabrikasını kapatacağını ve 30 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. GM CEO'su Rick Wagoner, şirketin harcamalarını kısmak ve üretimini talep düzeyine çekmek için Oklahoma City, Lansing, Michigan, Spring Hill, Tennessee, Doraville, Georgia, Ontario ve Canada'da yer alan fabrikalarını kapatacağını ifade etti.

GM ayrıca, Michigan'daki Ypsilanti, Oregon'daki Portland ve henüz ifade edilmeyen bir yerdeki toplam üç servis ve yedek parça tesislerini de kapatmayı planlıyor.

Ohio, Moraine'deki fabrikada ise vardiyalardan birinin sona erdirileceği belirtiliyor.Kategori : GÜNCEL