CHPli Tanla manşetleri taradı

CHPli Tanla manşetleri taradı
CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla, son 3 yıla ait 11 bin 900 gazete başlığını tarayarak gündemi açıkladı.Abone ol

CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla, son 3 yıla ait 11 bin 900 gazete başlığını tarayarak yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye'yi dış olayların yönlendirdiğini, AK Parti hükümetinin ülkeyi gerdiğini ve Hükümet'in 3 yıllık gündeminde halkın bulunmadığını söyledi.

Tanla, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, TBMM arşivinde, 2003-2005 yıllarında 156 haftadaki 11 gazetenin manşetlerini tarayarak yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Toplam 11 bin 900 haber başlığı incelediklerini belirten Tanla, Türkiye'nin Тестораскаточная машина 35 hafta Irak Savaşı ve Türkiye, 26 hafta AB-Türkiye ilişkileri, 23 hafta da Kıbrıs sorununu konuştuğunu kaydetti.

Bülent Tanla, 21 hafta yolsuzluklar ve ihaleler, 18 hafta PKK ve terör, 16 hafta ABD krizi ve ilişkileri, 13 hafta türban, imam-hatip ve Kur'an kursu ile Uzanlar sorunu, 10 hafta YÖK Yasası ve gerilimi, 8 hafta mafya ve çeteler, 7 hafta AK Parti-Türk Silahlı Kuvvetleri ve MGK gerginlikleri, 1'er hafta da diğer konuların tartışıldığını
anlattı.

Bu araştırma sonuçlarına göre, son 3 yılın 100 haftasında Irak, AB, Kıbrıs ve ABD konuşulduğunu ifade eden Tanla, ''Bu da gösteriyor ki Türkiye, uluslararası değişim ve gelişmelerin tam ortasında yer alıyor. Dış gelişmelerden çok etkileniyor. Bu ilişkiler ve gelişmeler Türkiye'yi yönlendiriyor ve yönetiyor'' diye konuştu.

''ÇÖZÜM, İLERLEME VE GELİŞME YOK''

Bülent Tanla, bu yabancı gündemin, Türkiye'yi ana gündem konularından uzaklaştırdığını ve AK Parti'nin olumsuz uygulamalarını ''dış politika yorganının altına gizlemesine yaradığını'' kaydetti. İktidarın izlediği politikaların gerginlik yarattığını iddia eden Tanla, Türkiye'nin 3 yıllık gündemini oluşturan konuların hiçbirinde çözüm, ilerleme ve olumlu bir gelişme yaşanmadığına işaret etti.

CHP'li Tanla, son 3 yılın gündeminde orta sıralarda yer alan PKK ve terör konusunun, Hükümet'in izlediği yanlış politikalar ve duyarsızlığı sonucunda son günlerde ilk sıraya çıktığını savundu.

Tanla, bir soru üzerine, yaşanan gelişmeler ve değişimlerin Türkiye'nin gündemini yönlendirebildiğine işaret ederek, ''Bugüne bakarak, iç siyasetteki gelişmelerin ülkeyi daha da gerginleştirebileceğini söyleyebilirim'' dedi.

Bu gerginlikleri sezip ona göre tedbirler alınması gerektiğine dikkati çeken Tanla, yaşanan gerginliklerden marjinal grupların yararlanabileceğini düşündüğünü kaydetti. Tanla, ''Bu gerginliklerin ana nedeni; azınlığa bağlı baskıcı siyasi iktidarın, parçalı çoğunluğa karşı izlediği politikaların sonucudur'' diye konuştu.Kategori : POLİTİKA