Bütçedeki açığı Uzan kapadı

  • Ana Sayfa
  • Bütçedeki açığı Uzan kapadı
Bütçedeki açığı Uzan kapadı
2006 yılı bütçesi, Uzanlar’dan tahsil edilen TMSF gelirleri sayesinde büyük başarıya ulaştı.Abone ol

MALİYE ve Hazine’nin sadece 3.9 milyar YTL ile “son 30 yılın ‘en denk’ bütçesini çıkardık” açıklamaları TMSF’nin moralini bozdu. Başkan Ertürk, TMSF çalışanlarına, “Bu bütçe bizim 6.9 milyar dolar tahsilatımız sayesinde böyle iyi çıktı. Sadece Uzan’dan 2006’da 5.4 milyar dolar tahsil ettik” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “Son 30 yılın en iyi bütçesi” diye tanımladığı, 2006 yılı bütçesinin, ağırlıklı bölümü Uzanlar’dan tahsil edilen TMSF gelirleri sayesin dental veneers turkey price de başarıya ulaştığı ortaya çıktı. TMSF, 2006 yılı içinde toplam 6.9 milyar dolarlık tahsilat yaparak, bütçeye önemli katkı sağladı. TMSF’nin gerçekleştirdiği 6.9 milyar dolarlık tahsilatın, 5.4 milyar dolarlık bölümü ise Uzan Ailesi’ne ait şirketlerden sağlandı.

DENK BÜTÇENİN SIRRI
AK Parti Hükümeti tarafından hazırlanan, 2006 yılı bütçe tasarısında, bütçe açığı 13.9 milyar YTL olarak öngörülmüştü. Ancak bütçe açığı, öngörülerin çok altında 3,9 milyar YTL olarak gerçekleşti. Bu başarının sırrı, 2006 yılında son derece yüksek bir performans sergileyen TMSF’nin tahsilatlarında gizliydi. TMSF yıl içinde, 5.4 milyar doları Uzan Grubu’ndan olmak üzere, toplam 6 milyar 977 milyon dolar (yaklaşık 9.8 milyar YTL) tahsilat yapmayı başardı. Maliye ve Hazine’ye aktarılan bu para sayesinde de, son 30 yılın en iyi bütçe sonuçlarına ulaşılmış oldu. TMSF’nin, 2005 yılında tahsil ettiği gelirler de dikkate alındığında, Uzan Grubu’ndan yapılan toplam tahsilat tutarı 2006 yılı sonu itibarıyla 6 milyar 299 milyon dolara ulaşıyor. Bu da, bugünkü dolar kuru baz alındığında 8.8 milyar YTL’ye denk geliyor.

Uzanlar'dan tahsil edilen paranın gücü
Bu rakam, 2006 yılı bütçe gelir kalemleri ile karşılaştırıldığında Uzan Grubu’ndan yapılan toplam tahsilat, Maliye’nin yılı içinde tüm araç sahiplerinden aldığı motorlu taşıtlar vergisinin 3 katına ulaşıyor. Yine Uzanlar’dan sağlanan gelirler, geçtiğimiz yıl yatırımlara bütçeden ayrılan toplam ödeneğin yüzde 75’ine karşılık geliyor. Uzanlar’dan sağlanan gelirler, Maliye ve DPT’nin maliyet hesapları dikkate alındığında, 294 bin 538 konut, 4 bin 499 kilometre demiryolu ve bin 49 kilometrelik de otoyolun maliyetini karşılıyor.

Kaynak: AkşamKategori : GÜNCEL