Bor ile benzinde tasarruf

Bor ile benzinde tasarruf
Bor madeninin kullanılmadığı alan yok. Mucizevi maden şimdi sürücülerin yakıt derdine derman olacak.Abone ol

Bor madeni İlaç, tıp, kimya, enerji, metalurji, iletişim, Elektronik-Elektrik ve Bilgisayar, otomobil, inşaat, tekstil, kağıt, temizleme, tarım ve daha bir çok alanda kullanılıyor.

Dünya bor rezervlerinin büyük çoğunluğu ülkemizde. Rezervlerin yüzde 72'si bizde bulunuyor. İşte bö prefabrik evler yle bir hazinenin üstünde yatan Türkiye'de önemli bir buluşa imza atıldı.

İzmir'in Karabağlar semtinde bulunan Mercan Otomotiv'in sahibi Ahmet Tok, borun hidrojen taşıyıcı özelliğinden yararlanarak geliştirdiği sistemin otomobillerde şehir içinde yüzde 25-30, şehirler arasında yüzde 40-50 arasında yakıt tasarrufu sağladığını iddia etti.

61 yaşındaki Tok, 20 yaşından bu yana oto tamirciliği yaptığını, 1986 yılında araçların daha az yakıt harcaması konusunda araştırmalara başladığını, değişik sektörlerde kullanılan borla yaptığı denemeler sonrası 2001 yılında ilk sistemi ürettiğini söyledi. ''Turbo Bor Yakıt Tasarruf Sistemleri'' adıyla patent altına alınan sistemi zaman içinde geliştirmeye devam ettiğini dile getiren Tok, halen ülke çapındaki 9 ilde bayilik verdiği şirketlerin sistemi araçlara uyguladığını kaydetti.

''LABORATUVAR ORTAMINDA TEST EDİLMELİ''
Dokuz Eylül Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Kuralay, Ahmet Tok tarafından geliştirildiği iddia edilen sistemin laboratuvar ortamında ciddi testlere tabi tutulması gerektiğini dile getirdi ve karayolu üzerinde yapılan testlerin yanıltıcı olabildiğini dile getirdi.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ