Memur maasları düsecek

Memur maasları düsecek
Sosyal Güvenlik Reformu’nun memur maaşlarının azalmasına neden olacağını ileri sürülüyor.Abone ol

Şu an maaşı 1407 YTL olan bir mühendis, yeni kanunla 72 YTL daha fazla sosyal güvenlik primi ödeyecek ve maaşı da aynı ay bu oranda azalacak.
Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Sosyal Güvenlik Reformu’nu sert bir dille eleştirdi. Demirci, yeni hazırlanan Sosyal Güvenlik Reformu’nun memur maaşlarının azalmasına neden olacağını ileri sürerek, “Reform adı altında kamu çalışanlarının hakları gas diş implantları p edilmektedir. Sendikalar buna dur demeli” dedi.
HESAP ORTADA Bu reform ile kamu çalışanlarının sahip olduğu hakların ellerinden alınacağını iddia eden Demirci, “IMF’nin ve Dünya bankası’nın rehberliğinde bu reformu gerçekleştirenler, yaptıkları bu yanlışın hesabını eninde sonunda kamu çalışanlarına verecektir. Şu unutulmamalı ki bu değişiklik en çok çalışanların çocuklarının hayatını etkileyecek” dedi. Demirci, şöyle konuştu: “Şu a çalışmakta olan ve yaklaşık 1407 YTL maaş alan 2. derecenin 2. kademesindeki bir mühendis, yeni kanun yürürlüğe girdiği a bugünküne göre 72 YTL fazla sosyal güvenlik primi ödeyecek ve maaşı da aynı ay bu oranda azalacaktır. Birinci derecenin 4. kademesindeki bir mühendis, mevcut kanunla emekli olduğunda 974,5 YTL maaş alabilmektedir. Reform’dan sonra yeni kanuna tâbi olarak 25 yıl çalıştığında alabileceği en yüksek emekli maaşı 735,4 YTL olacak. Daha sonra bu rakam 674,7 YTL’ye kadar düşecektir.” Kamu çalışanlarının sağlıkta ödenen katılım paylarının bu reformla birlikte artacağını kaydeden Demirci, şunları söyledi: KATILIM PAYI “Hastanelere başvuran hastalardan bugün itibari ile 2 YTL alınacak. Tedavi ve protez uygulamalarında 400 YTL’ye kadar katılım payı alınabilecektir. Şu an raporlu olduğu sürelerde de maaşının tamamını alan memurların, reformun hayata geçmesiyle, raporlu oldukları günler için maaşının 3/1 kesilecektir.” Eski kanunla şimdi emekli olan mühendis 974,5 YTL maaş alacak. Yeni yasayla emekli maaşı 735,4 YTL olacak. Daha sonra da 674,7 YTL’ye kadar düşecekKategori : ÇALIŞMA HAYATI