Azmettiricilikten muhbirliğe

Azmettiricilikten muhbirliğe
Önce azmettiriciydi şimdi muhbir oldu. Dink cinayeti sonrası Emniyet ve Tuncel arasındaki ilişki çözülemedi.Abone ol

Tuncel, halen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı görevini yürüten Ramazan Akyürek'in Aralık 2003'ten Mayıs 2006'ya kadar süren Trabzon Emniyet Müdürlüğü döneminde "polis muhbiri" yapıldı. Akyürek, Dink cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal'in Trabzon'daki McDonald's'ı 24 Ekim 2004'te bombalamasının ardından gözaltına alındığı sırada Tuncel'i "haber elemanı-muhbirlik" konusunda ikna etti.

Böylece Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi'nin "kayıtlı elemanı" yapılan Tuncel, bir süre sonra bombalı saldırının asli faili olan Yasin Hayal'in Hrant Dink'i h kurabiye edef alan bir eylem yapacağı bilgisini getirdi.

İstanbul'a bildirildi
Gelen bu kritik bilgi üzerine, Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi, durumu, Şubat 2006'nın ortalarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'ne "gizli" yazıyla bildirdi. Muhbirin adının açıklanmadığı yazıda, Hayal'in planladığı eylem hakkında bilgi verildi.

Tarihi "19 Şubat 2006" olarak tahmin edilen bu yazıda, Trabzon'da kontrol altında tutulduğu belirtilen Hayal'in İstanbul'a gitmesi halinde kalacağı adres de bildirildi. Hayal'in Trabzon'dan ayrılması halinde bu durumun da iletileceği yazıda kaydedildi.

İstanbul Emniyeti'ne "gereği" için gönderilen bu yazının aynısı "bilgi edinilmesi" için Ankara'daki Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na da gönderildi. Böylece, gelişmeden İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesi'nin yanı sıra o sırada Sabri Uzun'un yönettiği EGM İstihbarat Dairesi de (İDB) bilgi sahibi oldu.

Çift taraflı eleman
İstanbul İstihbarat Şubesi, bu yazı üzerine verilen adreste inceleme yaptı, ancak bir sonuca ulaşamadı. Ramazan Akyürek, Hayal'in Trabzon'da polisin kontrolünde olduğu dönemde EGM İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na atandı.
Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne terör ve istihbarat kökenli Reşat Altay getirildi. Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi, Altay'ın atanmasından birkaç ay sonra haber elemanlarına yönelik yaptığı değerlendirmede, çalışmalarından memnun olmadığı kayıtlı eleman Erhan Tuncel'in görevine son verdi. Trabzon Emniyeti Tuncel'in "çift taraflı eleman" olabileceği düşüncesiyle yapılan bu tasarruf için EGM İstihbarat Daire Başkanlığı'nın da onayını aldı.

Hayal yerine Samast
Kentte 2006'nın yaz aylarından itibaren "haber elemanı" kaynaklı bilgi akışında kopukluk yaşanırken, İstanbul'a gitmesi beklenen Hayal, yerine başka kişileri hazırlamak için girişimlerde bulundu. Hayal'in bu girişimleri, "Tuncel'in de içinde yer aldığı yakın çevresinden kuşkulanmış olmasına" bağlandı. Böylece Hayal polisi atlatarak Ogün Samast'ı İstanbul'a gönderdi. Samast, İstanbul polisinin uyarılmasından tam 11 ay sonra, 19 Ocak Cuma günü Dink'i öldürdü.Kategori : POLİTİKA