Mahmura sürpriz ziyaret

Mahmura sürpriz ziyaret
ABD'nin Terörle Mücadele Koordinatörü Joseph Ralston, Mahmur Mülteci Kampı'na sürpriz bir ziyarette bulundu.Abone ol

ABD'nin Terörle Mücadele Koordinatörü Joseph Ralston, Birleşmiş Milletler Irak Sorumlusu Dindar Zebari'nin de aralarında bulunduğu 30 kişilik bir heyetle Mahmur Mülteci Kampı'na sürpriz bir ziyarette bulundu.

Ralston burada Kamp Sorumlusu Hüseyin Seyhan'la görüştü. Ralston kampın koşulları hakkında bilgi aldıktan sonra hangi koşullarda Türkiye'ye döneceklerini sordu.

Seyhan ise Türkiye'de bir genel af olması ve demokrasinin yerleşmesi halinde dönebileceklerini söyledi.

Ralston kampta iki saat kaldıktan sonra ayrıldı. 26 Ocak günü de Mahmur Kampı'nda BM gözetiminde nüfus sayımı yapılmıştı.

Ralston yarın An ersag kara'da

Bu arada ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston, temaslarda bulunmak üzere yarın sabah Ankara'ya gelecek.

Yarın sabah çok erken saatlerde Ankara'ya gelmesi planlanan Ralston, ilk görüşmelerini Dışişleri Bakanlığı'nda yapacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından da kabul edilecek olan Ralston'ın çarşamba günü de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bir araya gelmesi öngörülüyor.

Ankara'dan 30 Ocak Çarşamba günü öğleden sonra Ankara'dan ayrılması öngörülen Ralston'ın temasları sırasında, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK varlığı ve PKK ile mücadele yolları üzerinde durulacak.

Göreve başlamasının üzerinden 5 ay geçen Ralston'ın ziyareti, Washington'ın bu konuda etkin olmadığına ilişkin eleştirilerin sonrasına rastlaması açısından ayrı önem taşıyor.

Görevine ağustos sonunda başlamıştı

Terörle mücadele için oluşturulan özel temsilcilik görevine, eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı emekli Hava Orgeneral Joseph Ralston 28 Ağustos'ta atanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack'in o dönemde yaptığı yazılı açıklamada, Ralston'ın, "Irak'ın kuzeyinde ve Türkiye-Irak sınırında faaliyet gösteren PKK ve diğer terörist grupların tasfiye edilmesi konusunda Türk hükümeti ve Irak hükümetiyle ABD'nin koordinasyonunu sağlama görevini üstleneceği" bildirilmişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise, bu görevlendirmenin, 'PKK/KONGRA-GEL terör örgütüyle mücadelede ABD ile mevcut işbirliğinin ve bu konuda mevcut siyasi iradenin somut adımlarla beslenmesi açısından yeni bir fırsat olarak görüldüğünü' belirtmişti.

Ralston, geçen beş ay zarfında Türkiye'yi 3 kez ziyaret etti. İlk ziyaretini 12-13 Eylül'de yapan Ralston'ın bu görüşmeleri daha çok tanışma ve karşılıklı beklentilerin ifade edilmesi niteliğinde geçti.

Türkiye'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Orgeneral Edip Başer ile birçok kereler çeşitli vesilelerle görüşen Ralston'ın, Ankara ve İstanbul'a yaptığı diğer ziyaretlerde ise Türk tarafı, artık somut sonuçlar görmek istediğini ve ABD'nin bir eylem planı sunması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Türkiye'ye ekim ayında da iki kez gelen Ralston, Başer ile en son aralık başlarında Almanya'da bir araya geldi.Kategori : DÜNYA