Müzakereler yeniden başlıyor

Müzakereler yeniden başlıyor
AB Dönem Başkanı Almanya, 6 aylık görev süresi içinde Türkiye ile 3 fasılda müzakereleri başlatmayı planlıyor.Abone ol

AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre Almanya, işletmeler ve sanayi politikaları faslının mart ayı sonunda ya da nisan ayı başında müzakerelere açılmasını hedefliyor.

AB'nin Türkiye ile müzakereleri Gümrük Birliği ile ilgili 8 fasılda donduran kararının a Kumlama kumu rdından, geçen ay Finlandiya dönem başkanlığı sırasında işletmeler ve sanayi politikaları faslında Türkiye'den tutum belgesini sunması istenmişti.

İlgili fasılda tutum belgesini sonuçlandırmak üzere olan Türkiye'nin hazırlıklarını tamamlayarak birkaç gün içinde bunu AB tarafına iletmesi bekleniyor. Bunun ardından AB Komisyonu, birlik adına ortak tutum belgesi hazırlayacak.

Yaklaşık 5 haftada tamamlanması beklenen bu çalışmanın üye devletlerce onaylanmasıyla, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ya da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün katılımıyla müzakereleri başlatacak Hükümetler Arası Konferans toplanabilecek.

Dönem Başkanı Almanya, yine tutum belgesini sunması için bu ay içinde Türkiye'ye davet gönderilen istatistik ile ekonomik ve parasal politika fasıllarının ise haziran ayı ortalarında müzakerelere açılmasını planlıyor.

Geçen yılın ilk yarısındaki Avusturya dönem başkanlığı sırasında bilim ve araştırma faslında müzakereleri tamamlayan Türkiye, Kıbrıs Rum kesiminin engellemeleri nedeniyle daha sonraki Finlandiya dönem başkanlığı sırasında hiçbir fasılda ilerleme sağlayamamıştı.Kategori : DÜNYA