İsrail’de ilk Müslüman bakan

  • Ana Sayfa
  • İsrail’de ilk Müslüman bakan
İsrail’de ilk Müslüman bakan
İsrail tarihinin ilk Müslüman Arap bakanı İşçi Partili Ralib Macadele’nin ataması İsrail kabinesi tarafından onaylandı.Abone ol

Atamanın belli olduğu günden bu yana tepki gösteren Stratejik Tehditlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve aşırı sağ İsrail Evimiz kokulu taş partisinin lideri Avigdor Lieberman oylamada karşı oy kullandı ve onaya itiraz etti.Ralib Macadele, kabinede "devlet bakanı" olarak görev yapacak.

Macadele, Avidor Lieberman’ın Başbakan Yardımcısı olarak atanmasına, partisinin de koalisyona katılmasına itiraz ederek, hükümetten istifa eden Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Ophir Pines-Paz’ın yerini almak üzere, İşçi Partisi lideri Amir Peretz tarafından seçilmişti.

Macadele’nin gelecek haftalarda Olmert’in kabinede yapması beklenen değişiklikler çerçevesinde, Sosyal Güvenlik ya da beklendiği gibi Bilim, Kültür ve Spor Bakanlığına getirilebileceği söyleniyor.

Savunma Bakanı Amir Peretz, atamanın onayından sonra yaptığı açıklamada, bunu bölgede barışa doğru önemli ve tarihi bir adım olarak niteledi.Kategori : DÜNYA