Şener vahim tabloyu açıkladı

Şener vahim tabloyu açıkladı
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'nin baskı altında olduğunu iddia ettiAbone ol

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İslam Konferansı Teşkilatı'na üye 57 ülke bulunduğunu, bu ülkelerin toplam üretiminin sadece Almanya'daki üretime eşdeğer olduğunu belirtti.

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) tarafından Bü medikal seo yük Samsun Oteli'nde düzenlenen "Ekonomik Açıdan 2006 Yılının Değerlendirmesi ve 2007 Yılına Bakış" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'nin küreselleşme rekabetinin baskısı altında olduğunu kaydetti.

Şener, küreselleşme baskısının riskle avantajları beraberinde getirdiğine dikkat çekti.
Türkiye'nin yakın zamana kadar komşularıyla ticaret yapamayan bir ülke olduğunu ifade eden Şener, "Türkiye'nin 2002 yılında komşularıyla yaptığı ihracat 3 milyar dolardır. 2006 yılında 15 milyar dolar oldu. Ancak bu da yeterli değil. Avrupa ülkelerinden birini ele alalım. Trilyon dolarlık ticaret hacimleri vardır. Bu ticaret hacminin yarısı komşularıyla. Demek ki, dünya ticaretine atılmak için yakınından başlamak zorundasın. Yakınından aldığın güçle dünyaya açılmalısın. En yakın çevren senin pazar alanın. Kendi pazar alanını değerlendirmeden dünyanın diğer ucundaki pazar payına nasıl geçeceksin. Komşularıyla ticaretten Türkiye kadar karlı çıkacak yeryüzünde başka bir ülke yokken, biz yıllarca komşularımızla ticaret yapamadık. Bunun için komşularımızla ticareti arttıracağız" şeklinde konuştu.Kategori : POLİTİKA