Baykala sürpriz davet

Baykala sürpriz davet
CHP genel başkanı Deniz Baykal'a sürpriz bir davet geldi. Bakın Deniz Baykal nereye davet edildi?Abone ol

Almanya'nın Münih kentinde 43 yıldan beri düzenli olarak gerçekleştirilen ve şimdiye kadar Willy Brandt, Gorbatchov, Mitterand, Thacher, Clinton, Bush, Yeltsin, Kral Hüseyin, Mübarek gibi dünya liderlerinin katıldığı “Uluslararası Güvenlik Konferansı”na bu yıl ilk defa CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da davet edildi. Baykal, bu davet sırasında güvenlik konferansına katılacak 40 ülkeden 250 lider ile bir araya gelecek

Münih’in tarihi Bayerischerhof otelinde 9-11 Şubat tarihlerinde yapılacak olan Güvenlik Konferansının ana konusu ‘Küresel krizler ve küresel soru yağ parçalama mluluk’ adını taşıyor.

İlk kez 1962 yılında başlayan ve günümüze kadar Willy Brandt, Carter, Bush, Clinton, Mitterand, Teatcher, Kral Hüseyin, Palme, Mubarek, Havel, Gorbatcov ve Helmut Kohl gibi dünya liderlerini ağırlayan Münih Güvenlik Konferansına CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Alman Savunma Bakanı Dr. Franz Jung, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Schefer, AB Genel Sekreteri Javier Solana’da yer alacak, ABD Savunma Bakanı Robert Gates ise beraberinde beş senatör ile toplantıya katılacak.

İslanda’nın Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves, Lübnan’ın Başbakan Fuad Siniora, Avusturalya’nın Dışişleri Bakanı Alexander Downer, Çin Halk Cumhuriyeti ile Japonya’nın da Dışişleri Bakanları düzeyinde temsil edilmeleri bekleniyor.

Ttoplantıda CHP Genel Başkan Deniz Baykal’a, Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve Genel Sekreter Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil’de eşlik edecek. Üç gün sürecek olan konferansta CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ında bir konuşma yapması planlanıyor.
‘Politika insanlardan oluşur’ sloganı ile gerçekleştirilecek olan Münih Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda bu yıl Ortadoğu’daki son gelişmelerle enerji meselesi öne çıkacak. Irak’taki gelişmeler, Saddam’ın idamı, İran’ın Nükleer Silahları, Flistin-İsrail savaşı, Afganistan konuları Güvenlik Konferansına damgasını vuracak konuların başında gelmektedir.

Güvenliğin Davos’u olarak kabul edilen konferans sırasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Alman Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Kurt Beck, Hrıstiyan Birlik Partisi CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Dr. Edmund Stoiber, Bavyera Paralmentosu Başkanı Dr. Alois Glück, İçişleri Bakanı Dr. Günter Beckstein, SPD Bevyera Eyaleti Başkanı Franz Maget ile ikili temaslarda bulunacak. Ortadoğu’da ki gelişmeler kaygı verici bir noktaya geldi diyen Alman siyasiler bu anlamda CHP lideri ile yapacakları ikili temasların önemli olduğunu vurguladılarKategori : GÜNCEL