Dinazorlar uçak gibi uçuyormuş

  • Ana Sayfa
  • Dinazorlar uçak gibi uçuyormuş
Dinazorlar uçak gibi uçuyormuş
Bilim adamları yaptıkları araştırmada dinazorların tıpkı uçaklar gibi uçtuğunu ortaya koydu.Abone ol

ABD’nin Texas Tech Üniversitesinden bilim insanlarının, erken tüylü dinozor fosilleri üzerinde yaptıkları yeni incelemelerde, bu yaratıkların tüylü ayaklarını vücutlarının altına doğru sarkıtarak, bir çif Prefabrik Ev modelleri ve fiyatları t kanatlı uçak şekli oluşturdukları belirlendi.

İlk uçan dinozorların, Birinci Dünya Savaşı’nın çift kanatlı uçakları gibi uçtukları tespit edildi.

Ayrıntıları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada, modern kuşların atası olduğu düşünülen küçük, tüylü dinozorlardan 125 milyon yıl önce yaşayan Microraptor fosili incelendi.

Çin’de bulunan fosil üzerinde yapılan yeni araştırmalar, bu dinozorun ilk planör uçuşu yapan yaratıklardan olduğunu ve ayaklarındaki uzun asimetrik uçuş tüylerini kullanarak dört kanadı varmış gibi uçtuğunu ortaya koydu.

Kuşların uçuş evriminin incelenmesinin, havacılık tarihine ışık tutabileceğini belirten bilim insanları, bu fosiller üzerinde yapılan önceki araştırmalarda, uçan dinozorların bacaklarını yana doğru açtıklarını ve ejderha uçuşuna benzer şekilde kanatlarına yakın tuttuklarını düşündüklerini kaydettiler.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ