Patrikhanelerin Dink kavgası

Patrikhanelerin Dink kavgası
Dink’in defnedilmesinin ardında Diaspora’nın tezgahı olduğunu iddia edilmesi üzerine Patrik Mesrob kızdı.Abone ol

Ortodoks Patrikhanesi’nin Dink’in Balıklı Ortodoks Ermeni Mezarlığına defnedilmesinin ardında Diaspora’nın tezgahı olduğunu iddia etmesi kızdırdı.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, “bir gazeteye açıklamalarda bulunan Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol’un acılı Dink ailesine saygısızlık ettiğini ve özür dilemesi gerektiğini” bildirdi.

PATRİK MESROB II’DEN TEPKİ

Açıklamada, bu iddialara tepki gösteren Patrik Mesrob II’nin şu איפה עושים מיני מעקף בטורקיה ifadelerine yer verildi:

“Bu kadın, her dem gündemde kalabilmek için garip ve aşırı milliyetçi iddialarla basında gündem oluşturmaya çalışıyor. Dünyada hiçbir kilise tarafından tanınmayan garip bir patrikhanenin sözcüsü sıfatını daima Türkiye’deki diğer Hristiyan azınlıkları kötülemek amacıyla kullanıyor. Bu hanımefendinin ne yapmak istediği çok muğlak. Maktul Hrant Dink’in annesi ve babası bizim cemaatimizin üyeleriydiler. Hrant Dink’in Ermeni Protestan Okuluna gönderilmiş olduğu doğrudur. Bunda da garipsenecek bir şey yoktur.”

Cemaatlerine mensup olan çocukların Ermeni Katolik veya Ermeni Protestan okullarında okudukları takdirde mezhep değiştirmiş olmayacaklarını ifade eden Patrik Mesrob II, şunları kaydetti:

“Aksine geçmişte birçok Ermeni veli, çocuklarını ücretsiz eğitim vermeleri nedeniyle Protestan misyoner okullarına kaydettirmişlerdir. Hrant Dink, Protestan hayat tarzını ve öğretilerini benimsemiş olabilir, ancak kendisi Ermeni Ortodokstu. Nitekim ailesi de cenaze töreninin Patriklik Merkez Kilisemizde yapılmasını istemiş, naaşının ise maktulün anne ve babasının gömülü olduğu Balıklı’daki mezarlığımıza defnedilmesini dilemişlerdir. Sevgi Erenerol, acılı Dink ailesinin arzusuna saygısızlık etmiştir. Özür dilemelidir. Saygısızlık etmekle kalmamış, üstelik bu utanç verici suikastı da siyasi mecraya çekmeye çalışmıştır. Bu tiksinti veren bir davranıştır. Kendisinden utanmalıdır. Aşırı milliyetçi çevreler, ülkemiz gençlerinin dimağını ırkçı fikirlerle doldurarak çok tehlikeli oyunlar oynamaktadır. Bu gibi menfur cinayetlere vatandaşlarımızın verdiği kitlesel tepki karşısında ne yapacağını şaşırmış durumdadırlar. Ayrıca, Samast soyadının Ermenice ‘kilise bekçisi’ anlamına geldiği de tamamen uydurmadır. Hangi sözlükteymiş, bir de bize göstersinler bari...”

Kaynak: NTVKategori : DÜNYA