İranda doğalgaz zirvesi

İranda doğalgaz zirvesi
Doğalgaz boru hattı projesinde en büyük engeli teşkil eden fiyat konusunda anlaşmaya yakın oldukları belirtildi.Abone ol

İran, Pakistan ve Hindistan'ın, 2 bin 700 kilometrelik doğalgaz boru hattı projesinde en büyük engeli teşkil eden fiyat konusunda anlaşmaya yakın oldukları belirtildi.

İran, Pakistan ve Hindistan petrol bakan yardımcıları, “Barış Hattı” olarak da adlandırılan doğal gaz b butik ürün oru hattı projesindeki sorunları ve özellikle fiyat konusunu görüşmek üzere bugün Tahran'da bir araya geldi.

İran adına toplantıya katılan petrol bakan yardımcısı Hüccetullah Ganimiferd, yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmelerin doğal gaz fiyatı konusu çerçevesinde gerçekleştiğini ve üç ülke yetkililerinin fiyat konusunda ortak bir noktaya vardıklarını söyledi. Taraflar arasındaki anlaşmazlık noktalarının fazla olmadığını ifade eden Ganimiferd, fiyat konusunda olumlu sonuç çıkmasını ve sorunun yarın tamamen çözülmesini umduğunu kaydetti.

Projenin hayata geçirilmesi için üç ülke yetkilileri daha önce defalarca bir araya gelmişti. ABD'nin karşı çıktığı doğal gaz boru hattı, Hindistan'ın proje konusunda kesin kararını vermemesi nedeniyle sürüncemede kalmıştı.
İran doğal gazını Pakistan üzerinden Hindistan'a taşıyacak olan yaklaşık 2 bin 700 kilometrelik boru hattının 7 milyar dolara mal olacağı ifade ediliyor.

Boru hattının, 1,100 kilometresinin İran, 1000 kilometresinin Pakistan, geri kalan kısmının da Hindistan sınırlarında yapılması planlanıyor. Projenin hayata geçmesi durumunda İran, Hindistan'a günlük 90, Pakistan'a ise 60 milyon metreküp doğal gaz verecek.Kategori : DÜNYA