Kürt parlamentosu toplandı

Kürt parlamentosu toplandı
Kuzey Irak’taki yerel Kürt parlamentosu, bugün Türkiye gündemiyle olağanüstü toplandı.Abone ol

TBMM’nin Irak için olağanüstü toplantı yapmasının ardından, Kuzey Irak’taki yerel Kürt parlamentosu da Türkiye gündemiyle bugün olağanüstü toplandı. Oturumda Türkiye’nin Kürt yönetimiyle Kerkük konusundaki tu yağ parçalama tumu değerlendirildi. Kürt milletvekilleri, Türkiye’yle tarihi kardeşlik ilişkileri olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’ye daha fazla diyalog çağrısında bulundu.

Oturumda konuşan bölgesel hükümetin başbakanı Neçirvan Barzani, terör örgütü PKK ile ilgili olarak, “Sorun siyasidir, çözümü de siyasidir” dedi.

Barzani, Kerkük’teki Türkmenlerin baskı altında olduğu yönündeki haberlerle ilgili de, “Biz çok baskı görmüş bir halkız. Başka halklara baskı yapmayız” dedi.

Türkiye’nin bölgeye askeri değil ekonomik müdahale yapması gerektiğini ifade eden Barzani, Türk şirketleriyle 1 milyar doları aşan anlaşmalar imzaladıklarını belirtti.

Parlamento Başkanı Adnan Müfti ise Türkiye’de gündeme gelen Kerkük ve PKK’ya karşı sınır ötesi müdahele taleplerinin iç politikayla ilgili olduğunu söyledi. Müfti, Türkiye’nin Kerkük’teki gerçekleri anlaması için tarafsız bir araştırma yapmasını önerdi.Kategori : DÜNYA