Aşırı milliyetçilere gol

Aşırı milliyetçilere gol
The Guardian Dink'in cenazesini yazdı. Gazeteye göre Türk hükümet aşırı milliyetçilere gol attı. Peki o gol ne?Abone ol

İngiliz The Guardian gazetesi, cinayete kurban giden Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in dünkü cenazesinin "kitlesel protestoya" dönüştüğünü yazdı.

"Cenazeye 100 bin kişinin katıldığını" yazan gazetede Simon Tisdall imzasıyla yayımlanan yorumda yazar, "Türk hükümetinin Hrant Dink'in cenazesine Ermenistan ve ABD'den konuklar davet etmesinin, Türkiy Prefabrik depo e'de cinayeti dolaylı veya doğrudan destekleyen veya cinayete ilham verdiklerine inanılan aşırı milliyetçilerin yedikleri bir başka gol olduğunu" yazdı.

Yazarın "Türk halkı dünkü cenazeyle cinayeti işleyen ultra-milliyetçilerin çok üstüne çıktı" ifadesi yer aldı. "Aşırı uçların ortaya koyduğu bir şiddetle alınması hedeflenen sonucun tam tersinin ortaya çıkması örneğinin ilk kez yaşanmadığını" belirten yazar, "Dün ortaya çıkan utanma duygusu, kızgınlık ve kendini sorgulama muhtemelen Türkiye'de milliyetçi kanadın beklediği bir şey değildi" görüşünü dile getirdi.

The Times gazetesi de "Dink'in cenazesinin sessiz bir meydan okumaya dönüştüğünü" belirtti.

Financial Times gazetesi de gelişmeleri, ilk sayfasından ve büyük bir fotoğrafla okurlarına aktardı. Gazetenin yazarlarından Vincent Boland tarafından kaleme alınan yorumda ise "Dink'in ölümünün genelde içine kapanık yaşayan Türk ulusunu görülmedik biçimde eleştirel düşünceye sevk ettiği" görüşü dile getirildi.

Boland, "Dink'in yaşadığı sürece tartışmalı bir isim olduğunu, ölümünde ise onbinlerce kişiyi bir araya getirdiğini" belirterek, "Dünkü cenazede son derece asil ve ciddi bir hava estiği kuşkusuz. Türkiye açısından asıl soru ise bunun uzun vadede nasıl bir etki yaratacağı. Dink'e duyulan sempati samimiydi, ama bu duygu fazla derine inmiyor olabilir" ifadesini kullandı ve "yetkililerin, Ermeni meselesini yeniden gözden geçireceğine dair bir işaret bulunmadığını" savundu.Kategori : DÜNYA