Beyin dalgalarıyla kimlik tespiti

  • Ana Sayfa
  • Beyin dalgalarıyla kimlik tespiti
Beyin dalgalarıyla kimlik tespiti
İnsan beynindeki elektromanyetik dalgaların profili çıkaran araştırmacılar, bu sistemle kimlik tespiti yapabilecek.Abone ol

Avrupalı bilim insanları, insan beyinindeki elektrik aktivitelerinden tanıyan bir elektronik güvenlik sistemi geliştiriyor.

NewScientist’in haberine göre, Dimitrios Tzovaras ve ekibi tarafından Yunanistan’ın Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde geliştirilen bu biometrik Deniz kumu sistem, maaliyetinin çok yüksek olması sebebiyle sadece yüksek seviyeli güvenlik önlemlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Sistem ‘EEG’ olarak bilinen elektroensefalografi metodunu kullanıyor.

EPİLEPSİ TEDAVİSİNDE UMUT
EEG kafanın etrafına yerleştirilen elektrodlarla beyin aktivitelerini takip ederek, elektrik yoğunluğu bulunan bölgeleri tespit ediyor. Bu, beynin farklı alanlarının hangi işlemleri gerçekleştirmek için çalıştığını bulmaya yardım ediyor. Nörobiyologların epilepsi gibi hastalıkları daha kolay inceleyebilmelerini de sağlayan sistem, Tzovaras’ın tasarımıyla kimlik tespiti için de kullanılabilecek.

Sistemin kullanılabilmesi için kişinin daha önceden EEG’sinin çekilmesi gerekiyor. Kablosuz elektrodlar sayesinde beyindeki elektrik aktiviteleri bir bilgisayara yükleniyor. İşlem sırasında Tzovaras kişilerden gözlerini kapatıp sessizce oturmalarını istiyor. Çünkü bu sayede ‘daha net bir resim’ elde ediliyor. Çoğunlukla önemli binaların ve yüksek teknoloji laboratuvarlarının güvenliğini sağlamak için kullanılması planlanan sistem, her giriş çıkışta kişilerin giymek zorunda olduğu elektrodlar sayesinde veritabanında kayıtlı paternlerle karşılaştırma yapıyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ