Müzik artık dijitalden dinleniyor

  • Ana Sayfa
  • Müzik artık dijitalden dinleniyor
Müzik artık dijitalden dinleniyor
Gelişen teknolojiytle beraber insanlar artık müziği dijital olarak dinliyor. Elde edilen kar da bunun kanıtı.Abone ol

Küresel müzik satışlarını denetleyen Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu (The International Federation of the Phonographic Industry-IFPI) dijital müzik satışlarının 2010’da tüm satış mi range ların yüzde 25’ine ulaşacağını tahmin ediyor. Buna karşılık IFPI’nin her yıl yayınladığı Dijital Müzik Raporu, dijital müziğin geleneksel CD formatını silemeyeceğini de öngörüyor.

ABD EN BÜYÜK DİJİTAL PAZAR
Öte yandan, dijital müzik satışlarının artışında ise 2005’ten 2006’ya geçişte nispi bir azalma görüldü. Bunun dışında single olarak tanımlanan tek şarkı satışları 2006’da yüzde 89 artarak 795 milyon dolara çıktı. Bu meblağnın 582 milyon doları ABD’de gerçekleşti. İngiltere 53 milyon single şarkı indirmeyle dijital müzikte ikinci büyük pazar.

CEP TELEFONLARINA YAPILAN İNDİRMELER
Rapor ayrıca cep telefonlarının da müzik pazarına katılmasıyla küçük pazar kayıplarının telafi edileceğini vurguluyor. İtalya ve İspanya cep telefonlarına müzik indirmede en hızlı büyüyen pazarlar olarak öne çıkıyor. Japonya’da ise dijital müzik satışlarının yüzde 90’ını mobil cihazlara yapılan yüklemeler oluşturuyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ