Gülden anıt tepkisi

Gülden anıt tepkisi
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Selanik'te açılan Rum Pontus Soykırım anıtına tepki gösterdi.Abone ol

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan’ın Selanik kentinde sözde "Rum Pontus soykırımı" anısına anıt dikilmesinin, Türkiye ile Yunanistan arasında dostane ilerleyen ilişkilere gölge düşürdüğünü söyledi.

Temaslarda bulunmak üzere geldiği İzmir’de, AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gül, İzmir ile Selanik kenti arasında imzalanması planlanan kardeş şehir protokolünün, söz konusu anıtın dikilmesi üzerine iptal edilmesi kararında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibinin kararını doğru bulduğunu belirtti.

Gül, Türkiye ile Yunanistan arasında ilişkilerin olumlu bir seyir izlediğini ifade ederek, sözde "Rum Pontus soykırımı" anıtın türkiye'de diş implantları ın dikilmesinin ardından, Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin bazı girişimlerde bulunacağını ve Keşan’da Kurtuluş Savaşı’nda hayatlarını kaybedenler anısına bir anıt dikilmesinin kararlaştırıldığı bilgisini aldıklarını söyledi.

Karşılıklı olarak gelişecek bu tür girişimlerin kimseye bir yarar sağlamayacağını vurgulayan Gül, "Bu tür şeyler yapıldı, uzun yıllar kimseye faydası olmadı. Bu nedenle karşı tarafı rencide edici bu tür girişimlerden uzak durulması gerekliydi. Belediye başkanının kararının doğru olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

FRANSA’DAKİ ERMENİ YASA TEKLİFİ

Bakan Gül, Fransa’da meclise sunulan, sözde "Ermeni soykırımının inkarının" suç sayılmasını öngören yasa teklifiyle ilgili olarak da bu konuya ilişkin önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Yaptıkları çalışmaların, kamuoyunu tahrik etmeyi değil, bir ülkenin ağır bir şekilde rencide edileceği böyle bir girişimin doğuracağı sonuçlar konusunda Fransa’yı vaktinde uyarmayı hedeflediğini belirten Gül, Türkiye’nin Ottowa ve Paris büyükelçilerini Ankara’ya çağırarak, kendilerinden konuya ilişkin detaylı bilgi aldıklarını kaydetti.

"Bu bir hükümet meselesi değildir, halkın meselesidir" diyen Gül, gerek sivil toplum örgütlerinin, gerekse iş adamlarının Fransa’da da böyle bir yasanın çıkmasının ilişkilere vereceği zarar konusunda kendi hükümetlerini uyardıklarını hatırlattı.

Gül, bir süre önce kendisinin de Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile konuyu detaylı şekilde görüştüğünü belirtti ve şunları kaydetti:

"Gördüğüm kadarıyla Fransız hükümeti de elinden geleni yapıyor. Bazen iç politikayla ilgili meseleler ülkenin büyük çıkarlarını zedeleyebiliyor. Fransa gibi bir ülke için Fransa’nın çıkarlarının önde geleceğini düşünüyorum."

"NE GEREKİYORSA ONU YAPARIZ"

Gül, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin, ABD’nin kendilerine Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde operasyon yapmayacağına dair güvence verdiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de "Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili hiçbir şey dinlemeyiz. Ne gerekiyorsa onu yaparız" dedi.

Gül, ülkelerin hareket alanlarına ilişkin kuralların uluslararası hukuk kurallarıyla net bir şekilde ortaya koyulduğuna işaret ederek, Türkiye’nin bu kurallara saygılı hareket ettiğini belirtti. Bakan Gül, "Türkiye’nin bu konudaki tavrı nettir, bunu da herkes biliyor" diye konuştu.Kategori : DÜNYA