Baklavacılardan hodri meydan

Baklavacılardan hodri meydan
Rumlar baklavaya sahip çıkması baklava üreticilerini kızdırdı. Tatlıcılar Rumlara yarışma teklifi yaptı.Abone ol

Bir Türk tatlısı olan baklavayı sahiplenme girişiminde bulunan Kıbrıs Rum Kesimi'ne tepki gösteren Türkiye'nin önde gelen baklava üreticileri, eğer varsa Yunan ve Rum ustalara yarışma teklifi yaptı.

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, İncirli'deki Hacıbozanoğulları Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, ''Tatlıların sultanı, sultanların tatlısı baklava, Türk tatlısıdır'' dedi.

Geçtiğimiz günlerde Türk ve dünya kamuoyunun Kıbrıs Rum Kesimi'nin baklavayı sahiplenme girişimine şahit olduğunu kaydeden Yıldırım, yıllardan beri süre gelen bu sahiplenme teşebbüslerinin bak diş implantları lavanın bir Türk tatlısı olduğu gerçeğini gölgeleyemediğini söyledi.

Baklavanın Türkler'in insanlığa en büyük armağanı olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle dedi:

''Baklavanın Türk tatlısı olmadığı yönünde iddialarda bulunan milletler, ortaya attıkları iddialarını herhangi bir delile dayandıramamaktadır. Oysa, baklavanın bir Rum tatlısı veya bir Yunan tatlısı olduğunu iddia edenler, baklavayı en fazla sahiplenen ülkelerin başında gelen Yunanistan'da yayınlanan ve 'baklava bir Türk tatlısı' ibaresiyle kapağını süsleyen kitabı görmüş olsaydı, belki
üzülmekle birlikte gerçeği de anlayacaklardı. Yunanlı yazar Maijan İwavva'nın yakın bir zamanda kaleme aldığı ve 'Türk tatlıları' başlığıyla yayınladığı kitabında baklavanın bir Türk tatlısı olduğu bütün örnekleriyle anlatılıyor. Hatta kitabının kapağında baklavanın muhteşem lezzetinden kaynaklanan bir deyim olan 'tatlı yiyelim tatlı konuşalım' ibaresini özellikle kullanmıştır.

Yunanlılar'ın veya Rumlar'ın baklavayı sahiplenmelerine delil olarak gösterilen ''Kopte'' isimli Bizans döneminde sevilerek tüketilen tatlının baklavayla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır.''

RUM VE YUNANLI USTALARA HODRİ MEYDAN

BAKTAD olarak bu tarz çıkışların her zaman karşısında olacaklarını kaydeden Yıldırım, ''Baklava bir Türk tatlısıdır ve öyle kalacaktır. Bütün baklavacı dükkanlarına Türk Bayrağı asarak tepkimizi göstereceğiz'' diye konuştu.

Türk baklavasının dünyada eşi ve benzeri bulunmayan bir lezzete sahip olduğunu belirten Yıldırım, ''Kendi kültürleri zayıf olduğu için bizim kültürümüzden alıp kendi kültürlerine katıyorlar. AB'ne kendilerini zengin göstermek istiyorlar'' dedi.

Yunanlılar ve Rumlar'ın bir baklava kültürü olmadığını kaydeden Yıldırım, ''Onlara gelin yarışalım desek muhatap yok. Çünkü orada baklavacı ustası yok, bir firma yok. Bir ustaları varsa çıksın gelsin. Hodri meydan'' diye konuştu.

Karaköy Güllüoğlu Baklavaları'nın sahibi Nadir Güllü de kendilerine gelen birçok Yunanlı'ya baklava dersi verdiğini kaydederek, Kıbrıs Rum yönetiminin işi politik yöne çekmek istediğini söyledi. Bunun milli bir dava olduğunu ve baklavacı dükkanlarına Türk Bayrağı asarak ses getireceklerini ifade eden Güllü, ''Yunanlı ustalara meydan okuyoruz'' dedi.Kategori : GÜNCEL