Sonunda etin de yapayını ürettiler

  • Ana Sayfa
  • Sonunda etin de yapayını ürettiler
Sonunda etin de yapayını ürettiler
Churcill’in "Sadece göğüs ve butunu yiyeceksek, bütün tavuk yetiştirmeyelim" öngörüsü gerçek oldu.Abone ol

2001 yılında Nasa’nın başladığı çalışmaları bugün Alman Hükümeti de hücreden domuz eti yetiştirilebilmesi için ayırdığı 2 milyon dolarlık bütçeyle destekliyor. Tüm bu çalışmalar sonucunda laboratuvarda et üretimini başaran bilimadamları 1 kilo eti 10 bin dolara mal ediyor.

KAS HÜCRESİYLE:

Bilimadamları eti нож мясника ’myoblast’ adı verilen bir kas hücresiyle yoktan var edebiliyor. Canlı, yaşayan bir hayvandan alınan bu hücre glucose, amino asit, ve minerallerle birleştiriliyor. Geçici bir yapı iskelesinde bioreaktöre yerleştirilen hücrelere kas lifi haline dönüşünceye kadar elektrik veriliyor.

240 MİLYAR KİLO ET TÜKETİMİ
Üretilen bu etn canlı hayvan etine oranla daha sağlıklı olduğu da vurgulanmıyor. Dünyada her yıl ortalama 240 milyar kilo et tüketiliyor. Bir hayvan kendisine verilen besinlerin yüzde 75’ini metobilazmasının dışına atıyor. Buna karşın, kültür etinde hiçbir kayıp olmuyor.

AĞIZLARI SULANDIRMIYOR:

Dünyada en önemli hastalıklar arasında yer alan BSE ve Kuş gribinin hayvanlardan bulaştığına dikkat çeken bilimadamları, "Başta ağızları sulandırmasa da daha temiz ve sağlıklı olması bu etlere olan ilgiyi artıracak. İşlenmiş ürülere nasıl alışıldıysa, buna da aynı şekilde alışılacak. Bu tamamen tüketicinin eğitimiyle ilgili" diyor.

KURU OLUYOR:

Labrotuvarlarda üretilen et konusu sadece etik açıdan tartışılmıyor. Yapay olarak doku yaratılamaması bu etlerin tadını da etkiliyor. Etler canlı hayvandan elde edilene oranla kuru oluyor. Ayrıca, insanların da hiç nefes almamış bir eti yemek konusuna olumlu yaklaşılacağına da şüpheyle bakılıyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ