X-ray erkekliği öldürüyor

X-ray erkekliği öldürüyor
Uzmanlar uyardı: X-ray cihazlarının yaydığı ışınlar, erkeklerin çocuk sahibi olmasına engel oluyor.Abone ol

Üroloji uzmanı Dr. Mert Akıeke, X-ray bagaj tarama cihazları ve kapı dedektörlerinin güvenliği sağladığını ancak, uzun süre bunların başında duran kişilerin sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi turkeyana .

X-ray cihazlarının X ışınını (Radyoaktif Röntgen Işını) gönderip cismin içinden gelen ışını kamerayla belirleyen cihazlar olduğunu hatırlatan Dr. Akıeke, şöyle dedi:

“Özellikle, uzun süreli ve yakın mesafede çalışan özel güvenlik görevlisi ve polisler, sperm hücrelerinde testiküler bölgenin radyasyonuna bağlı hücre ölümüne sebep olarak kısırlık tehlikesi yaşayabilir.

X-ray cihazı yakınında çalışan anne adayı (Hamile ve hamilelik ihtimali olanlar) konuyu amirlerine ileterek başka göreve alınmalarını isteyebilmeli. Cihazdan geçecek anne adayları güvenlik görevlisine gebe olduklarını bildirerek, klasik üst arama yöntemi ile aranmayı istemeli.

Kalp pili takılı hastalar asla bu tür aramadan geçirilmemelidir. Kalp pili takanlar, ameliyatı yapılan hastane tarafından verilmiş özel kimliklerini göstererek, kapı dedektörlerinden ve x-ray cihazlarından geçirilmemeyi istemeli.”Kategori : SAĞLIK