Dayakçı vekil marifetnamesi

Dayakçı vekil marifetnamesi
Dayakçı vekil, AK Parti'de de tartışma konusu oldu. Ürün partiden ihraç edilecek mi?Abone ol

AKP Konya Milletvekili Halil Ürün, eşi Esma Ürün tarafından aldatma ve dayak suçlamasıyla savcılığa şikâyet edildi. Esma Ürün, basına yansıyınca şikâyetini geri almasına karşın savcılık fezleke düzenleme yetkisini kullanırsa; üniversitede öğretim üyeliği de yapan Doç. Dr. Ürün, "aile içi şiddet ve aldatma" sonucu dokunulmazlığının kaldırılması istenen ilk milletvekili olacak.
Olay Sabah gazetesinde dün yayımlanan haberle ortaya çıktı. Esma Ürün, eşinin "evlilik dışı ilişki yaşadığını ve kendisini dövdüğünü" öne sürerek 5 Mayıs'ta Yıldızevler Polis Karakolu'na şikâyet dilekçesi verdi. Dilekçede şöyle denildi:

'Sineye çektim'
"Eşimin uzun süredir bir bayanla ilişkisinin olduğunu biliyordum. Yuvam yıkılmasın diye sineye çektim. Eşimin cep telefonuna gelen mesajlardan ilişkisi olduğu bayanı tespit ettiğimde, kendisi ile konuşmak istedim. Tehdit etti ve 'Git, boşanma dilekçesi ver' dedi. Tartışma büyüyünce yanında bulunan evrak çantasını kafama attı. Ardından hem hakaret etti hem de yumrukladı. Sağ kaşıma sürekli yumruk vurdu. 'Git, nereye şikâyet edersen et, bana dokunamazlar' diye tehdit savurdu."

Darp raporu aldı
Keçiören Adli online çiçek gönder Tıp Kurumu'ndan darp raporu alan Ürün'ün dosyası Ankara Başsavcılığı'na gönderildi. Raporda, vartekste (kafanın tepe ve üst kısmı) 2 cm'lik, semporal bölgede (sağ şakağın üst kısmı) 2x3 cm'lik ekimoz (morarma-çürüme) görüldüğü, sağ metecart'ta (el kemiğinin orta kısmı) ezilmeye rastlandığı kaydedildi.
Skandalın kamuoyuna yansıması ve yakınlarının devreye girmesi üzerine Ürün, dün savcılığa yeni bir dilekçe gönderdi. Başvuruyu yapan avukat akrabası İbrahim Ürün'ün dilekçesi şöyle:
"05.05.2006 tarihinde, eşimle her ailede görülebilecek tartışmalar neticesinde sinirlenmem üzerine; beni hakaret ve darp ettiği gerekçesi ile şikâyetçi oldum. Şikâyeti psikolojimin bozulması nedeniyle fevri olarak yaptığımdan dolayı vazgeçiyorum. Kovuşturmanın durdurulmasını arz ve talep ederim."

Gözler savcılıkta
TCK'ya göre aile içi şiddetin soruşturulması "şikâyete bağlı" olmadığından savcının hazırlayacağı fezleke TBMM'ye gönderilebilecek. Genel Kurul, dokunulmazlığını kaldırırsa, Ürün, "aile efradına karşı müessir fiil" suçlamasıyla hâkim önüne çıkacak. TCK'nın 232. maddesine göre, aynı konutta yaşadığı kimselere kötü muamelede bulunan kimse 2 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. Ancak AKP'nin gündeme getirdiği, bu suçları yeniden "şikâyete bağlı" hale getiren tasarı yasalaşırsa, Ürün soruşturmadan kurtulabilecek.

Fezleke bekletilecek
Ürün, dokunulmazlığının kaldırılmaması durumunda yargılanamayacak. Fezlekesi diğer AKP'lilerinki gibi TBMM'de bekletilecek ve ancak milletvekilliği sona erdikten sonra yargılanması söz konusu olabilecek. TBMM Genel Kurulu'nda bu dönem 201 dosya hakkında "dönem sonuna bırakma" kararı aldıran AKP'nin Ürün konusunda sergileyeceği tutum aile içi şiddet tartışmaları açısından önem taşıyacak.

Üçüncü kadın mı var?
Konya'da Ürün'ün, eşinden başka 10 yıldır imam nikâhı kıydığı ikinci bir kadınla yaşadığı, son kavganın ise üçüncü bir kadın yüzünden çıktığı iddiası konuşuluyor. İddiaya göre, ikinci eş Ankara'da otururken Esma Ürün eşinin siyasi durumu ve kendi iş hayatı nedeniyle bu duruma ses çıkarmadı. Ürün çifti, iddialar konusunda dün Milliyet'e yanıt vermedi.

'Yüz kızartıcı değil'
Halil ürün´ün kardeşi olan Yunak Belediye Başkanı AKP´li Hasan Ürün, şunları söyledi:
"Bütün Türk toplumunun yaşadığı sorunları Halil Ürün de yaşamış olabilir. Bu, örf ve âdetlerimize göre dışarıya yansıtılmamalı. Yanlış mı, doğru mu yapmış bilemiyorum. Ama bir defa yapmış. Halil Ürün bunları hiç hak eden bir insan değil. Yüz kızartıcı bir olay yok. Aile içinde bir olay. Aldatma olduğunu sanmıyorum."

ÖNSÖZÜNÜ YAZDIĞI KİTAPTAN:
Kadını hafifçe dövmek mübah
Ürün, Konya Belediye Başkanı'yken, 1989'da üniversiteli kız öğrenciler için ayrı otobüs seferleri düzenledi, ancak soruşturma açılınca geri adım attı. Kadınlar için ayrı hastane açacağını da duyuran Ürün, tepkiler üzerine projeyi "kadın hastalıkları hastanesi" olarak değiştirdi.

'Köpekle tatmin oluyorlar'
1997'de nüfus planlamasını eleştirirken "Avrupa'daki aile planlaması örnek gösteriliyor, ancak Avrupa'daki kadınlar doğurmama özgürlüklerini kullanıyorlar ve köpeklerle tatmin oluyorlar. Japonlar üretime yönelmişler ve aile planlamasını bu şekilde çözmüşler" sözleriyle dikkat çekti.
AA'nın 17 Eylül 1997 tarihli haberine göre, Ürün'ün önsözünü yazdığı ve Konya Belediyesi'nin bastırdığı "Evlilik ve Düğün Adabı" adlı kitapta, kadınların kocalarınca "hafif"çe dövülmesi "mübah" sayılıyor. Kitapta, kocasına itaatsiz kadının dövülebileceği savunuluyor.

Esma Ürün'ün şirketi araştırıldı
Esma Ürün'ün ortak olduğu Anser Holding de, kayıt dışı holdingler kapsamında TBMM'ce araştırıldı. Binlerce ortaktan para topladıktan sonra faaliyetleri durdurulan holdingin yöneticileri hakkında dava açıldı.Kategori : POLİTİKA