NASA büyük sırrın peşinde

NASA büyük sırrın peşinde
NASA, uzayın en enerjik olgusu gamma ışınlarını tespit edecek bir uzay aracını göndermeye hazırlanıyor.Abone ol

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzayın en enerjik olgusu gamma ışınlarını tespit edecek bir uzay aracını göndermeye hazırlanıyor.

NASA ekibi, ABD’nin Seattle kentinde düzenlenen A vajinismus tedavisi merikan Astronomi Vakfı toplantısında, kasım ayında uzaya gönderilmesi öngörülen "Gamma-ray Large Area Telescope" (GLAST) adlı uzay aracıyla ilgili bilgileri anlattılar.

Uzayın bilinen en enerjik radyasyon biçimi olan gamma ışınlarını tespit edecek GLAST, gücünü dev kara deliklerden aldığı sanılan gamma ışını kaynaklarını gözlemlemesinin yanı sıra pulsarları (radyo dalgaları yayınlayan dönen nötron yıldızları), sönen yıldızlardan geriye kalanları ve galaksi kümelerini hedefleyecek.

Bilim insanları, GLAST ile evrendeki yüksek enerji hakkında şimdiye dek yanıtsız kalan sorulara, özellikle evrenin neresinde kozmik ışınların büyük boyutta enerjiye yükseldiği sorusuna bir karşılık bulmayı planlıyorlar.

Dünya’daki en güçlü parçacık hızlandırıcısının yarattığı yüksek enerji parçacıklarından milyarlarca kez hızlı olabilen kozmik ışınlar, ışık hızına yakın hızda hareket eden tamo çekirdeklerinden oluşuyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ