Cinsel organsız kadınlar!

Cinsel organsız kadınlar!
Onların doğuştan cinsel organları yok! Çoğunluğu evlenene kadar farketmemiş. Vakaların çoğunluğu 4 ilden...Abone ol

Son dokuz yılda sadece Dicle Üniversitesi'ne başvuran hasta sayısı 31... Hepsinin derdi ortak; Onların doğuştan cinsel organları yok. Tıp dilinde hastalığın ismi "vajinal agenezi"... Dünyada ortalama 80 bin kadından birinde görülen bir sorun.

Türkiye'de ise özellikle 4 ilde çok sık rastlanıyor. Öyle ki bu dünya ortalamasının da üzerinde. En fazla Batman'da bu tür vakalara rastlandı; Diyarbakır, Mar dişçi seo din ve Urfa'da da sıkça görülüyor.

Son 9 yıl içinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi bölümüne Batman'dan 17, Mardin'den 9, Diyarbakır'dan 3 ve Urfa'dan 2 vaka başvurdu. Bunların en genci 16 en yaşlısı ise 27 yaşında.

RAHİMLERİ DE YOK!
Hastaneye başvuran kadınların çoğunluğu evlendikten sonra durumunun farkına varmış. Bunların büyük çoğunluğunun cinsel organlarının yanı sıra rahimleri de bulunmuyor. Bu kişiler estetik operasyonla cinsel organa sahip olsalarda ömür boyu çocuk yapamıyorlar.

Dicle Üniversitesi Plastik Cerrahi Bölümü'nü kuran Doç.Dr. İbrahim Aşkar, hastaların ameliyattan sonra normal bir cinsel hayata kavuştuklarını aktarıyor. Ameliyat ile cinsel organa sahip olanların tedavi süreçleri 6 ayı buluyor.

NEDENİ BİLİNMİYOR
Doğuştan gelen hastalığın nedeni kesin olarak bilinmiyor. Genetik üzerindeki araştırmalar da şimdiye kadar bir sonuç vermedi. Yani aileden ırsi olarak geçtiğine dair kanıt yok. Akraba evliliğine bağlı olarak ortaya çıkmadığı da bilinen bir gerçek...

EVLENİNCE ÖĞRENDİM!
Dicle Üniversitesi'ndeki hastalardan biri henüz 22 yaşında. Evlendiğinde sorununun farkına varmış.  Evlenene kadar neden adet görmediğini hiç düşünmemiş. Durumunu şöyle anlatıyor:

"Gece gündüz düşünüyorum, aklımdan hiç çıkmıyor. Hiç duymamıştım böyle şey. Ne ailemde vardır, ne akrabalarımda. Annem doktordan önce beni hocaya götürdü. Kadın hoca; seninki üstten kapalıdır, doğuramazsın' dedi. Şimdi doktora geldik, ameliyat olacağım inşallah".
(Haber: Tuluhan Tekelioğlu-Aktüel)Kategori : SAĞLIK