Yanlış diyet verem sebebi

Yanlış diyet verem sebebi
Diyetler, vücudun savunma sisteminin azaldığı anlarda ortaya çıkan sinsi hastalıklara davetiye çıkarıyorAbone ol

Verem hastalığı AIDS'ten sonra ikinci sırada. Dünyada her yıl 8-10 milyon yeni hasta ortaya çıkıyor ve 2 ila 2.5 milyon insan veremden ölüyor. Türkiye'de 25 ile 30 bin arasında verem hastası olduğu tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından "sosyal" bir hastalı tütsü k olarak ilan edilen verem, özellikle son yıllarda ortaya çıkan düşük enerjili moda diyet meraklılarının kapısını çalıyor. Zayıflamak uğruna yapılan kontrolsüz diyetlerle aşırı kilo kaybına uğrayanlar, şeker hastaları ile bağışıklık baskılayıcı ve kortizon tedavisi görenlerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için vereme yakalanma riski bulunuyor. Uzmanlar, özellikle moda diyetlerin verem yapabileceğini belirterek "Zayıflayacağım derken verem olmayın" uyarısında bulunuyorlar.

DÜŞÜK ENERJİLİ DİYETLER

Bal, kontrolsüz diyetlerle aşırı kilo kaybının, olumsuz ve ekonomik yaşam koşullarının, beslenme bozukluklarının, ağır stresin, AIDS, alkolizm, mide ameliyatlarının vücudun savunma sistemini zayıflatan etkenler olduğuna dikkat çekti.

Bal, kalori alımını günde 400 ila 1200 kalori olarak sınırlayan düşük enerjıli diyetlere işaret ederek "Kanda bulunan enfeksiyonla mücadeleyle görevli T, B lenfositler ve diğer bağışıklık hücre işlevlerinde azalma gerçekleşir. Bu diyetlerde yetersiz yağ alımı, yağda eriyen vitaminlerin emilimini azaltarak bağışıklığı zayıflatır. Bunlar tüm hastalıklara karşı önemli rol oynayan bağışıklık sistemini olumsuz etkiler" dedi.Kategori : SAĞLIK