Türk-İşe göre açlık sınırı

  • Ana Sayfa
  • Türk-İşe göre açlık sınırı
Türk-İşe göre açlık sınırı
Türk-İş, Aralık ayında açlık sınırının 615, yoksulluk sınırının 2 bin 4 YTL'ye yükseldiğini bildirdi.Abone ol

Türk-İş Araştırma Merkezi'nce yapılan araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için aylık zorunlu gıda harcaması tutarı, bu ay bir önceki aya göre 1.65 oranında arttı.

Gıda harcaması tutarında son 12 ay itibariyle artış oranı ise yüzde 13.31 olurken, geçen yıl bu oran yüzde 5.65 düzeyinde gerçekleşti. Yıllık ortalama artış ise yüzde 9. 23 oranında belirlendi. Araştırm vajinismus tedavisinde hipnoz aya göre, son bir yılda açlık sınırı tutarındaki artış 72.28 YTL, yoksulluk sınırı tutarındaki artış ise 235.45 YTL oldu. Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbındaki ürünlerden sütün fiyat yüzde 1.9, peynirin fiyatı yüzde 16.6 oranında artış gösterirken, yoğurt fiyatı ise değişmedi. Et fiyatı bu ay yine aynı kalırken, tavuk yüzde 12.8 ucuzladı.

Yumurta fiyatı 2 kuruş azalarak, 0.18 YKr oldu. Balık fiyatları ise hamsideki artış dışında değişmedi. Sakatat ve bakliyat fiyatları ile meyve ve sebze grubunda da önemli bir fiyat değişikliği yaşanmadı. Ekmek fiyatları aynı kalırken, yaşanan rekabet ve bazı marketlerde yürütülen promosyona bağlı olarak makarnada yüzde 2.7 oranında ucuzlama tespit edildi. Pirinç fiyatı bu ay yüzde 10.1 oranında artarken, bulgur ucuzladı, un ve irmik fiyatları ise aynı kaldı. Margarin fiyatı yüzde 4.9 artarken, şeker ve reçel fiyatlarında da artış görüldü. Salça fiyatı yüzde 19.2 oranında artarken, çayın fiyatı ucuzladı, ıhlamurda ise yüzde 12.5 oranında artış tespit edildi.

Araştırmada, 2007 yılının ilk yarısı için asgari ücretin net 403.03 YTL olarak belirlendiği belirtilerek, bu rakamın TÜİK'in 2006 yılı Aralık ayı hesaplamalarında net 589.84 YTL, Türk-İş'in hesaplamalarında ise 599.54 YTL olduğu kaydedildi. Düşük belirlenen asgari ücretin gelir dağılımını bozduğu ve yoksulluğu artırdığı ifade edilen açıklamada, ''Gelir dağılımında adaletsizlik yaratan şartlar iyileştirilmedikçe, bu dengesiz dağılımın sonucu olan yoksullukla mücadelede başarı sağlanması mümkün olmamaktadır'' denildi.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI