Türk hackerlara soruşturma

Türk hackerlara soruşturma
Bilişim dünyasının dev ismi olan Microsoft istedi; 50 Türk hacker'a soruşturma başlatıldıAbone ol

soruşturma başlatıldı. Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Microsoft'un haklarında suç duyurusunda bulunduğu kişiler ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne soruşturma talimatı verdi.

Soruşturma, asayiş şubesine bağlı Bilişim Suçları Bürosu Amirliği'nce başta İstanbul olmak üzere zanlıların ikamet ettikleri illerde yürütülüyor.

Microsoft, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde yaptığı çalışma sonucu 129 kişini kokulu taş n phishing (oltalama) yöntemiyle internet üzerinden dolandırıcılık yaptığını tespit etmişti. Tespit edilenler arasında yer alan 50 Türk, Türkiye'nin liste başı olmasına sebep olmuştu. Microsoft da kendi Hotmail sitesini taklit ederek kullanıcıların bilgilerini çalan kişileri özel yazılım ve bilgisayarlarla tespit ederek Türk makamlarına suç duyurusunda bulunmuştu.

Kısa bir süre önce Türkiye'ye ziyarette bulunan Microsoft'un Paris bürosunda internet güvenliği alanında çalışan avukat Jean-Christophe Le Toquin, listenin başını Türklerin çekmesini genç nüfus ile chat programlarından MSN ve Hotmail kullanıcı sayısının yüksek olmasına bağlıyor. Le Toquin, "Türkiye'nin bu gibi suçlarda öne çıkmasının sebebi; MSN kullanımında Amerika ve Brezilya'dan sonra 3'üncü, Hotmail abonesi sayısında da dünyada 6'ncı olmasında yatıyor." dedi.

Avukat Le Toquin ile birlikte Microsoft'un Türkiye'deki avukatlarından Gökhan Gökçe, bilişim sektörünün temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle görüştü. Gökhan Gökçe, iki sene kadar önce de aynı konuyla ilgili Türk makamlarını ziyaret ettiklerinde spam ve oltalama suçunun yetkililer için bir şey ifade etmezken, kanuni düzenleme hazırlıklarının başladığını, özellikle Emniyet Müdürlüğü içerisinde kurulan Bilişim Suçları bürolarının etkin olarak çalıştığını gördüklerini söyledi.

Bankaların ve internet servis sağlayıcılarının web sitesini taklit ederek şifreleri elde eden dolandırıcılar, bankalardaki hesapları boşaltmakta ve e-posta kullanıcılarının tüm özel bilgilerini elde etmekte.

Kaynak:www.zaman.com.trKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ