Cep telefonları limitleri zorluyor

  • Ana Sayfa
  • Cep telefonları limitleri zorluyor
Cep telefonları limitleri zorluyor
Cep telefonları 2006 yılında bir yandan mümkün olan her şeyi içlerine sığdırma diğer yandan da incelme yarışına girdi.Abone ol

Dünyanın en yaygın elektronik cihazlarından biri haline gelen cep telefonları 2006 yılında bir yandan mümkün olan her şeyi içlerine sığdırma diğer yandan da incelme yarışına girdi.

Amerikalı Motorola'nın 13.9 mm RAZR V3 modelinin yakaladığı başarıyla başlayan yarışta Korel bir kadını etkilemek i Samsung, 6.9 mm inceliğindeki X828 kodlu modeliyle sınırı belirledi. 2 megapiksel kameralı X828 teknolojik hiçbir özellikten de feragat etmedi.

2006'da piyasaya sürülen telefonlarda çokluortam (multimedya) özellikleri dikkat çekti. 2 megapikselle başlayan rekabet 3 megapiksele dayandı. Kimi Uzakdoğu prototiplerinde 10 megapiksele kadar çıkıldıysa da büyük boyutları yüzünden kimse onları cep telefonu olarak görmedi.

Apple'ın iPod fırtınasıyla yelken doldurmaya çalışan markalar birbirinin peşi sıra müzikçalar özellikli modelleri piyasaya sürdü.

Diğer yandan çoktan doymuş Batı pazarının aksine çok daha düşük gelir seviyeli ülkeler için konuşma dışında hemen hiçbir özellik içermeyen ve çok ucuz fiyatlı telefon modeli konusunda da hareketlenme yarattı. Bu konuda 30 ile 50 dolar arasında kimi modeller de sene boyunca gündemi işgal etti. Cep telefonu alanındaki devrim niteliğindeki gelişme kablosuz internet (WiFi) desteği oldu. Bu da aynı zamanda Skype gibi uygulamalar sayesinde ücretsiz görüşmeleri de mümkün kıldı.

Türkiye 2006 senesini de üçüncü kuşak cep telefonu altyapısından (3G) mahrum geçirdi. İddialar 2007 yılında ihalenin yapılacağı yönünde.

Kaynak:www.radikal.com.trKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ