Uzmanlardan çocuk fıtığı uyarısı

  • Ana Sayfa
  • Uzmanlardan çocuk fıtığı uyarısı
Uzmanlardan çocuk fıtığı uyarısı
Uzmanlar 0-16 yaş arası çocukluk çağı fıtıklarında erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğunu söyledi.Abone ol

Özel Doğuş Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Şanlıalp, son yıllarda çocuklarda sıklıkla görülen fıtık hastalıklarında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, aileleri uyard kokulu taş ı. Çocukluk çağı fıtıklarında erken teşhisle birlikte hızlı bir cerrahi tedavi sürecinin çok önemli olduğunu belirten Şanlıalp, "Bu süre zarfında zaman kaybedilmesi halinde kızlarda yumurtalık, erkeklerde ise testis harabiyeti, bağırsak dolaşımının bozulması gibi ciddi sonuçlar doğurabilir" dedi.
Ailelerin özellikle 0-16 yaş arasındaki çocuklarının kasık bölgelerinde meydana gelen şişlikleri dikkate almaları gerektiğinin altını çizen Şanlıalp, tedavinin tek yolunun ise cerrahi müdahale olduğunu vurguladı.

Çeşitli kemer ve korseler kullanılmasının hastalığa hiçbir faydası olmayacağına dikkat çeken Şanlıalp, "Tanıyı koyar koymaz mümkün olan en kısa zamanda cerrahi tedaviyi planlamak belirtilen komplikasyonları en az seviyeye çekmekte önemli rol oynamaktadır. Böylelikle çocuklarımızın ileriki hayatlarını ciddi şekilde etkileyebilecek ve iz bırakabilecek problemlerin önüne geçmiş oluruz" diye konuştu.Kategori : SAĞLIK