Video çağı yazıyı unutturdu

Video çağı yazıyı unutturdu
İnternette video teknolojisinin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının başarıya olaşması yepyeni bir çağı başlattı.Abone ol

İnternetin yaygınlığını televizyon yayınları ve videolarla birleştirme gayreti çok uzun bir geçmişe dayanıyor. Ancak son yıllarda gelişen ve hızlanan erişim seçenekleri Flash teknolojisinin video aktarımı konusundaki başarılı sonuçlarıyla birleşince yepyeni bir çağı başlattı.

2005'te ilk örnekleri görülen girişimlerin ביקורות מיני מעקף קיבה altın çağı 2006 yılına denk geldi. Bu alanda kısa sürede en popüler site haline gelen YouTube, kapısında bekleyen Rupert Murdoch, Yahoo, Microsoft gibi damat adaylarından Google'da karar kıldı. 1,65 milyar dolara gerçekleşen satış bu tip siteleri daha da popüler hale getirdi.

Bugün Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde benzer siteleri bulmak mümkün. Yahoo ve Microsoft da kendi örneklerini duyurdu ancak hiçbiri YouTube'un popülaritesine ulaşamadı. Google'ın mevcut video hizmetiyle, yeni satın aldığı YouTube'un nasıl birleşeceği de merak konusu.

Öte yandan bu akım başka bir alt akımı da doğurdu. Eefoof gibi siteler aynen diğerleri gibi kullanıcıların video, resim ve ses dosyalarını paylaşmasına izin verirken bu arada kazandığı parayı da video sahibiyle paylaşmaya başladı.
Bugün sadece sektör lideri YouTube'un sitesine ayda 120 milyon insan geliyor.

Web video sitelerinin milyonlarca takipçisi kendi yıldızlarını da yarattı. Sonradan bazılarının ellerine verilen senaryoyu oynadığı ortaya çıktı. Diğer yandan diyet kolanın içine Mentos şekeri atınca ne olduğunu da bu siteler sayesinde gördük. Hatta bu konuda 100 bin dolarlık 'prodüksiyonlar' yapan Fritz Grobe ve Stephen Voltz adlı ikiliye Google sponsor oldu ve izleyen her 1000 kişi için ikiliye 5 dolar vereceğini duyurdu.

Kaynak:www.radikal.com.trKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ