Erkeklerde meme kanseri riski

Erkeklerde meme kanseri riski
Sadece kadınlara özgü bir rahatsızlık olmayan meme kanseri, erkekleri de olumsuz etkiliyor.Abone ol

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Tülay Canda, genellikle kadınlarda görülen meme kanserinin erkeklerde de ortaya çıkabildiğini söyledi.

Canda, tüm meme kanserlerinin binde 2'sini oluşturan erkek meme kanserlerinin
belirti ve tedavilerinin kadın meme kanseriyl danışmanlık şirketi e aynı olduğunu anlattı:

''Meme kanseri sadece kadınlara özgü bir rahatsızlık değildir. Nadiren de olsa erkeklerde görülür. Erkeklerde ele gelen kitle, kızarıklık ve akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Onlarda da tanı geciktiğinde göğüs alınır. Erkeklerde kadınlarınkinden farklı olarak meme dokusu olmadığı için tümör kadınlarınkinden çok daha hızlı yayılır.''

Ailesinde meme kanseri bulunan erkeklerin kadınlar gibi dikkatli olması gerektiğini belirten Canda, ''Meme kanserinin yüzde 10 genetik yönü vardır. Erkek meme kanseri olanların yüzde 30 oranında ailelerinde kadın meme kanseri olmuş biri vardır. Bunun için ailesinde kanser olan erkeklerin daha dikkatli olması ve belli bir yaştan sonra meme kontrolü yaptırması gereklidir'' dedi.

Meme kanseri riskine karşı erkeklerin de banyoda, kadınlar gibi kendi kendilerine kontrol yapması gerektiğini belirten Canda, ''Bu sadece kadınlara özgü bir hastalık değil. Erkeklerde bu rahatsızlığa yakalanabilme olasılığına karşı kendi kendilerine göğüslerini kontrol etsin. Çünkü bu rahatsızlık erkeklerde geç fark edildiği için daha kötü sonuçlara neden oluyor'' açıklamasında bulundu.Kategori : SAĞLIK