Patent Kurumu Erkeye sahip çıktı

  • Ana Sayfa
  • Patent Kurumu Erkeye sahip çıktı
Patent Kurumu Erkeye sahip çıktı
Türk Patent Enstitüsü Başkanı Yusuf Balcı son dönemlerden tartışılan Erke Dönergeci'ne sahip çıktıAbone ol

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Yusuf Balcı, son dönemde çok tartışılan 'ERKE dönergeci' dahil olmak üzere tüm yeni projelere olumlu baktıklarını söyledi.

Balcı, "gerçekten böyle bir müracaat var, inşallah başarılı olur ümitsiz full gastric bypass turkey bakmamak lazım" dedi.

Patent başvurusu yapılan bir projenin yeni bir buluş olarak kabul görmesi için üç kritere dikkat ediliyor. Bu kriterler, aday ürünün yenilik getirmesi, mevcut teknolojiyi ileri götürmesi ve sanayide uygulanabilir olması.

Türk kahvesi pişirme cihazı, kendinden macunlu diş fırçası, tavla için zar ve pul depolama mekanizması, güneşten koruyan gözlüklü şapka, biber gazı yayan hırsız alarmı son dönemde ses getiren Türk buluşları.

'Kalan yanma süresini gösteren trafik lambası' da dünya çapında ödüllü bir Türk buluşu.

ERKE adlı bir firma yakıt kullanmadan elektrik enerjisi üretebileceği bir buluşa sahip olduğunu geçtiğimiz ay iddia etmişti.

Firma, emekli üst düzey komutanların da katıldığı bir basın toplantısıyla buluşunu anlatmış ancak "henüz patenti alamadık" diyerek buluşunu göstermemişti.

'Bilimsel Düşüncenin Gücü' sloganıyla merak uyandıran bir kampanya yürüten firma, "küresel ısınmayı önleyecek büyük buluşa sahibiz" diyerek ortaya çıkmıştı.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ