Kalp hastalarına rüzgar uyarısı

  • Ana Sayfa
  • Kalp hastalarına rüzgar uyarısı
Kalp hastalarına rüzgar uyarısı
Rüzgara karşı yürümenin, kalp hastalarını en az yokuş ya da merdiven çıkmak kadar yorduğu bildirildi.Abone ol

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Dikmengil, kalp-damar hastalıklarının dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm nedenleri arasında il gastric bypass surgery turkey k sıralarda yer aldığını belirtti.

Türkiye'nin kalp damar cerrahisinde dünya standartlarını yakaladığını ve yurt dışından ameliyatlar için doktor davet eder konumdan davet alır hale gelindiğinE dikkati çeken Dikmengil, tıptaki bu gelişmenin yanı sıra, kalp hastalığına karşı rutin aralıklarla kontrol yapılmasının ölüm oranlarının azaltılmasında önemli etken olacağını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'nde ılıman bir iklim ortamının yaşanmasına karşın, özellikle sabahın ilk saatleri ve akşam üzeri aşırı rüzgarların hakim olduğuna işaret eden Dikmengil, şöyle konuştu:

''Rüzgara karşı bırakın koşmayı yürümek bile tıpkı bir yokuş çıkmak ya da merdiven çıkmak gibi kalp hastalarını yorar. Tüm kalp rahatsızlığı bulunanlara, rüzgara karşı yürümekten kaçınmalarını ve böyle havalarda mümkünse evden
çıkmamalarını öneriyoruz. Aksi takdirde ani kalp krizleri yaşanabilir.''Kategori : SAĞLIK