Astıma karşı balık

Astıma karşı balık
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre balık astım riskini ciddi oranda azaltıyor.Abone ol

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu, batı toplumlarında astım hastalığının yaygınlaşmasındaki artışla ilgili bir araştırma yapıldığını söyledi.

Boyacıoğlu, araştırmacıların, çal abdominoplasty turkey prices ışmalarında beslenme üzerinde durduğunu anlattı:

''Araştırmacılar, Çocukluk Döneminde Alerji ve Astım Uluslararası Çalışması'na kayıtlı 8 ve 13 yaş arasındaki çocuklarda astımla gıda tüketimini inceledi.

Araştırmacılar, astım veya hırıltılı nefes ile turunçgil meyveler, sebze ve süt ürünlerinin tüketimi arasında belirgin bir ilişki bulamadı ancak balık ve tam tane hububat ürünleri tüketimiyle bir bağlantıya ulaştılar.''

Boyacıoğlu, çalışma sonucunda tam tane hububat ürünleri ve balığın astıma karşı koruyucu olabileceğinin belirlendiğini anlattı:

''Tam tane hububat ürünleri, örneğin buğdaydan öğütme sırasında kepek gibi hiçbir kısmının ayrılmadan elde edilen üründen yapılan gıda maddeleridir.

Büyük porsiyonlarda tam tane hububat ürünleri ve balık tüketen çocuklar astım gelişme riskinde bir azalmaya sahip olabiliyor.

Araştırmada, astım hastalığına sahip olma olasılığında tam tane hububat ürünü tüketenlerde yüzde 54 ve balık yiyenlerde ise yüzde 66 oranında bir azalma görüldü.''Kategori : SAĞLIK