Saniyede 3 DVDlik internet

Saniyede 3 DVDlik internet
Siemens fiber-optik kablo üzerinde saniyede 107 gigabitlik data aktarma hızına ulaştı.Abone ol

Data aktarımını hızlandırmak için yapılan çalışmalardaki bu en son gelişme, saniyede 13 gigabyte yani 3 DVD dolusu içeriğin üzerinde datanın aktarılması anlamına geliyor.

Siemens'in 100 millik bir mesafede ulaştığını açıkladığı hız, fiber optik kabl kokulu mum o üzerinden şimdiye kadar gerçekleşen en yüksek hız olarak kaydediliyor.

Bir saniyede 3 tane DVD dolusu datanın aktarılmasını sağlayan 107 gigabit gibi süper aktarım hızları, önümüzdeki dönemde çok daha fazla yoğunlaşması beklenen, online oyun, müzik ve video gibi multimedya içeriği için de gerekli altyapı desteği sağlayacak.

Siemens'in geliştirdiği yeni data gönderip alma mantığında, data optik işarete dönüştürülür ve geri alınırken bütün işlem elektronik olarak gerçekleşiyor. Şu andaki mevcut sistemde ise data transferi gerçekleşmeden önce sinyaller daha küçük ve sayıca daha fazla hale getiriliyor. Bu işleme çoğullama (multiplexing) adı veriliyor.
Daha sonra tekrar optik sinyalden elektrik sinyaline dönüştürülüyor. Bu yöntem hem ağ kapasitesini düşürüyor hem de de maliyetleri artırıyor.

Siemens'in, Micram Microelectronic, The Fraunhofer Institute for Telecommunications ve The Eindhoven Technical University işbirliği ile gerçekleştirdiği deneme ile ilgili ilk prototip ürünleri 2010 yılı sonunda çıkarması bekleniyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ