Banka promosyonları dert oldu

Banka promosyonları dert oldu
Türkiye Kamu-Sen, banka promosyonlarının tamamının çalışanlara verilmesi istemiyle mektup yazdı.Abone ol

Türkiye Kamu-Sen, banka promosyonlarının tamamının çalışanlara verilmesi istemiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a birer mektup gönderdi.

Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Genel Sekreter Fahrettin Yokuş'un imzalarını taşıyan mekt hipnoz tedavisi uplarda, kamu kurumlarında çalışan personelin aylık ücretlerinin dağıtımı nedeniyle bankalar ile kurumlar arasında yapılan protokollerde, rekabet gereği, bankaların promosyon olarak hediye veya para vermesinin bir teamül haline geldiği ifade edildi.

Birçok kamu kurumunun, yapılan protokoller sonrasında elde edilen promosyonu çalışanlarına dağıttığı dile getirilen mektuplarda, uzun süren çabalar sonucunda promosyon uygulamasının tanındığı ve bu ek mali imkanın değerlendirilmesinde tahakkuk dairesine yetki tanıyarak kamu çalışanlarının bu olanaktan yararlanmasının önünün açıldığı belirtildi. Mektuplarda, son olarak Milli Eğitim Bakanlığının, bankalarla yapılacak protokol sonrası elde edilen promosyonun yüzde 30'unun okul ve kurumların ihtiyacı için kullanılması, kalan yüzde 70'lik kısmının ise personele dağıtımı konusunda birimlere talimat gönderdiği anımsatıldı.

Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle diğer kamu kurumlarında görev yapan kumu çalışanlarında promosyon gelirinin dağıtımı yönünde bir beklenti oluştuğu ifade edilen mektuplarda, şu ifadelere yer verildi: ''Bankalarla kurum arasında yapılan maaş protokolü nedeniyle elde edilecek promosyon miktarının tamamının, maaş sahibi kamu görevlilerine dağıtımına ilişkin gerekli hukuki girişimlerin ivedi olarak başlatılması, yapılacak hukuki düzenlemelerde, 4688 sayılı yasa, mevzuata hazırlama usul ve esasları hakkındaki yönetmeliğin 19/3. maddesi gereğince konfederasyonumuzun da görüşüne başvurulması hususunda gereğini arz ederiz.''Kategori : ÇALIŞMA HAYATI