Jinekolojik check-upı ihmal etmeyin

  • Ana Sayfa
  • Jinekolojik check-upı ihmal etmeyin
Jinekolojik check-upı ihmal etmeyin
Jinekolojik check-up, bazı hastalıkların tanısının erken konulması ve tedavi edilmesi açısından önem taşıyor.Abone ol

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökmen İyigün, jinekolojik check-up'ı yılda bir kere yapılması gereken jinekolojik testler olarak belirtti.

İyigün, check-up ile kanser, diabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, trombo emboli, osteoporoz gibi hastalıkların ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

Özellikle risk grubu kadınlarda testlerin ihmal edilmemesi gerektiğine değinen İyigün, risk grubunu anne, baba, kızkardeş, erkek kardeş gibi yakınlarında kanser hastalığı olan kadınlar olarak açıkladı.

Bu kanserler arasında meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanserleri yüksek risk grubunda yer alıyor.

Risk dur Deniz kumu umu ve koruyucu olarak yaşam tarzında yapılması gereken değişiklikler tespit edildikten sonra önerilerde bulunulduğuna değinen İyigün, "Sigara içiyorsa içmemesi önerilir. Kullandığı ilaçlar tespit edilir. Kullandığı ilaçlarının olası yan etkileri araştırılır. Örneğin menopozdaysa ve hormon replasman tedavisi almaktaysa bunların olası zararları izah edilir ve risk faktörü olarak dikkate alınır. Genç hastalarda devamlı kullanılan doğum kontrol hapları soruşturulur" dedi.

Neden jinekolojik check-up?

Jinekolojik check-up'ta kişinin diğer sistemik hastalıkları tespit edilerek devamlı kullandığı ilaçlar soruşturulur.

Bağışıklık sistemini baskılayıcı bir ilaç olan kortizonun kullanılıp kullanılmadığı araştırılır.

Risk faktörleri belirlendikten sonra jinekolojik muayene yapılır. Ultrason ve pap smear kontrolünden sonra hasta laboratuar testleri için laboratuara, mamografi tetkiki için de radyoloji merkezine sevk edilir.

Rahim ağzı kanserlerinin HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonlarıyla çok ilişkili olduğuna değinen İyigün, "cinsel hayatı aktif, sık partner değiştiren kadınlarda bu virus enfeksiyonuna yakalanması olasılığı daha fazladır. Böyle bir risk taşıyorsa alabileceği önlemler ile kansere yakalanma olasılığı azaltılmaya çalışılır" dedi.

Jinekolojik check-up'ın kapsamı nasıl?

1- Kan sayımı
2- Tam idrar tahlili
3- Açlık kan şekeri
4- Kandaki biokimyasal analizler
5- Mamografi
6- Ultrasonografi
7- Kemik yoğunluğu
8- Tümör markerler

Bu rutin tetkikler hastanın yaşına ve risk faktörlerine göre azaltılıp çoğaltılabilir ve ilave tetkikler istenebilir.

Hangi hastalıklar araştırılır?

Jinekolojik check-up sadece kanser riskini tespit etmeye yönelik değil. Kadın sağlığında osteoporoz ve kalp hastalığı da önemli risk faktörleri.

Bu nedenle kan biokimyası ve kemik yoğunluğu da önem taşıyor.

Her hastalığın diabetle daha komplike hale geldiğine değinen İyigün, "menopoz eğer üzerine bir de diabet eklenirse daha komplike bir hal almaktadır. Aynı şekilde genç hastalarda da diabet, hastalığın seyri açısından önem taşımaktadır. Gebelikte diabet, gebeliği oldukça komplike bir hale getirmektedir. Kanser tedavisi görenlerde de diabet mevcudiyeti tedaviye ek bir yük getirmektedir" dedi.Kategori : SAĞLIK