Sigaranın masum kurbanları

Sigaranın masum kurbanları
Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda bronşit ve zatürre görülme olasılığı daha yüksek...Abone ol

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Kılınç, sigara içerken vücuda giren zararlı maddelerin birçoğunun, sigara içilirken dışarıya bırakılan dumanda da bulunduğunu ve bu dumana maruz kalan çocuklarda önemli hastalıkların görüldüğünü belirtti.

Sigara dumanının içindeki zehirleyici maddelerin çocukların akciğerini, solunum yollarını, kulaklarını ve beynini etkilediğini ifade eden Kı mini gastric bypass turkey lınç, şöyle konuştu:
“Sigara dumanına maruz kalmak çocukların akciğer fonksiyonunun bozulmasına ve astım, sinüzit, nezle gibi hastalıklara yakalanmasına yol açıyor. Bu çocuklarda, soğuk algınlığı görülme sıklığı da artıyor. Ayrıca, sigara dumanına maruz kalan çocuklarda bronşit ve zatürre görülme olasılığı da daha yüksek. Sigara dumanı östaki borusunu tahriş ederek kulak enfeksiyonuna, kulak enfeksiyonu da işitme kayıplarına neden oluyor.”

Kılınç, pasif içicilerin de sigara içenler kadar kansere yakalanma riskinin fazla olduğunun herkesçe bilindiğini ve pasif içici olan çocukların da ileri dönemlerde kansere yakalanma riskinin fazla olduğunu vurguladı.

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE ETKİSİ
Kılınç, sigaranın içinde kansere neden olan birçok zararlı madde bulunduğunu, sigara içen kişi bir anne adayı ise içilen bir tek sigaranın bile bebeğin sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, şunları anlattı:
“Anne adayı her sigara içtiğinde kan akımı değişir ve bu bebeği de etkiler. Uzun dönemde kan akımındaki bu değişiklik bebekte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Sigara içen annelerin bebeklerinde doğumsal bozuklukların görülme oranı diğer bebeklere oranla daha yüksektir. Sigara içen annelerin bebeklerinde ‘ani bebek ölümü’ sendromuna daha sık rastlanır. Ayrıca sigara içen anneler daha az süt üretir ve bebeklerinin doğum ağırlığı daha düşüktür. Anneleri sigara içen çocukların beyinleri de etkilendiği için bu çocuklarda hiperaktivite gibi sorunlar da görülebiliyor.”

Kılınç, ebeveynlerin kendileri ve çocukları için sigarayı bırakması, bunu yapamayanların ise çocuklarının bulunduğu ortamda sigara içmemesi ve içilmesine izin vermemesi gerektiğini kaydetti.



Kategori : SAĞLIK