Bilgisayar devlerinin ucuzluk yarışı

  • Ana Sayfa
  • Bilgisayar devlerinin ucuzluk yarışı
Bilgisayar devlerinin ucuzluk yarışı
Geri kalmış ülkeleri bilişimle buluşturmayı amaçlayan kampanyalar devleri birbirine düşürdüAbone ol

Dönemin Amerikan MIT Üniversitesi Medya Bölüm Başkanı Nicholas Negroponte tarafından yürütülen 'her çocuğa bir dizüstü bilgisayar' projesinden ortaya çıkan 100 dolarlık PC hayali 1 yıllık çal liposuction turkey prices ışma sonucunda gerçeğe dönüştü. Ancak maliyeti hesaplanandan yüzde 50 pahalıya; yani 150 dolara çıktı.

AMD işlemci, Linux işletim sistemi ve sabit disk yerine flaş bellek kullanan dizüstü bilgisayar yanındaki kolun çevrilmesiyle elektriksiz ortamda da şarj oluyor ve kablosuz olarak internete bağlanabiliyor.

Şimdiden başta Libya ve Nijerya gibi eğitimde geri kalmış ülkeler olmak üzere milyonlarca ön sipariş alan 150 dolarlık dizüstü PC'ye bir rakip de Brezilya'da kendini gösterdi.

İçinde kendinin yerine AMD'nin işlemcilerinin kullanılması yüzünden projeye baştan karşı çıkan Intel 'Classmate PC' adını verdiği benzer bir modeli 400 dolar karşılığında bu ülkedeki öğrenci ve öğretmenlere dağıtacağını açıkladı. 187 milyon nüfuslu Brezilya MIT'nin 150 dolarlık PC projesiyle de ilgilenen ülkeler arasında başı çekiyor.

Kaynak:www.radikal.com.trKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ