Skype internet üzerinden TV yayını

  • Ana Sayfa
  • Skype internet üzerinden TV yayını
Skype internet üzerinden TV yayını
Skype'nin kurucuları Janus Friis ve Niklas Zennstrom, internet üzerinden televizyon yayınına hazırlanıyor.Abone ol

Friis ve Zennstrom'un 'Venedik Projesi' giderek artan online video talebinin karşılanması ve internet üzerinden telefon görüşmelerinin yapılmasına olanak tanıyan VOIP (voice over internet protocol) gibi 'internet televizyon protokolü'nün (IPTV) hayata geçirilmesini öngörüyor.

Skype'yi üç yıl önce başlattıklarında genişbant kapasitesinin araö elektrik istasyonu iletişim için hazır durumda olduğunu belirten Friis, "Şimdi üç yıl sonra, aynı şey video için geçerli. İnternet üzerinde gerçekten gayet iyi TV yayını yapabilirsiniz. TV, bir parçası olmak istediğimiz büyük bir araç" dedi.

6 bin kişi tarafından denenen 'Venedik Projesi'nin beta sürümü bir bilgisayar ekranında yüksek kalite, tam ekran video gösterme özelliğine sahip.

Kullanıcılar bilgisayarlarına bu yayınları izleyebilmek için geliştirilen yazılımı indirerek, ekranın sol tarafındaki menüden izlemek istedikleri kanalları arayabiliyor.

İnteraktif katılım aracı

Ekranın altındaki kontrol bölümü de izlenen programın durdurulması, ileri veya geri oynatılmasına olanak sağlıyor. Sağ taraftaki menüde de kullanıcılara video listelerini veya programla ilgili yorumları arkadaşlarıyla paylaşma olanağı sunan interaktif katılım aracı bulunuyor.

Skype kullanıcılarının aynı programı izleyen arkadaşlarıyla 'chat' yapma olanağının da bulunduğu televizyon projesinde, YouTube veya diğer video paylaşım sitelerinin aksine, tüm görüntülerin içeriği profesyonel olarak hazırlanacak, hazırlayan tarafından 'upload' edilecek.

Skype'nin kurucuları dosya paylaşım sitesi Kazaa'nın müzik şirketlerinin açtığı davaların deneyimlerinden faydalanarak, telif hakları yasalarına uyumlu olacaklarını belirtti.

Projenin beta sürümünü denemek için tıklayınKategori : BİLİM - TEKNOLOJİ