Skypeden internet tv

Skypeden internet tv
Skype'ın kurucuları, başarılarını internet üzerinden televizyon yayınlarına taşımaya hazırlanıyor.Abone ol

İnternetin iletişim harikalarından Skype'ın kurucuları Janus Friis ve Niklas Zennstrom, başarılarını internet üzerinden televizyon yayınlarına taşımaya hazırlanıyor.

Friis ve Zennstrom, "Venedik Projesi" adını verdikleri projeyle giderek artan online video talebinin karşılanması ve internet üzerinden telefon görüşmelerinin yapılmasına olanak tanıyan VOIP (voice over internet protocol) gibi "internet televizyon ביקורות מיני מעקף קיבה protokolü"nün (IPTV) gerçek anlamda hayata geçirilmesini öngörüyorlar.

Skype'ı 3 yıl önce başlattıklarında genişbant kapasitesinin iletişim için hazır durumda olduğunu belirten Friis, "Şimdi üç yıl sonra, aynı şey video için geçerli. İnternet üzerinde gerçekten gayet iyi TV yayını yapabilirsiniz. TV, bir parçası olmak istediğimiz büyük bir araç" diye konuşuyor. Şu anda 6 bin kişi tarafından denenmekte olan "Venedik Projesi"nin beta sürümü bir bilgisayar ekranında yüksek kalite, tam ekran video gösterme özelliğine sahip bulunuyor.

Kullanıcılar bilgisayarlarına bu yayınları izleyebilmek için geliştirilen yazılımı indirerek, ekranın sol tarafındaki menüden izlemek istedikleri kanalları arayabiliyorlar. Ekranın altındaki kontrol bölümü de, izlenen programın, durdurulması, ileri veya geri oynatılmasına olanak sağlıyor. Sağ taraftaki menüde de kullanıcılara video listelerini veya programla ilgili yorumlarını arkadaşlarıyla paylaşma olanağı sunan interaktif katılım aracı bulunuyor.

Skype kullanıcılarının ayrıca, aynı programı izleyen arkadaşlarıyla "chat" yapma olanağının da bulunduğu televizyon projesinde, YouTube veya diğer video paylaşım sitelerinin aksine, tüm görüntülerin içeriği profesyonel olarak hazırlanacak, hazırlayan tarafından "upload" edilecek. Skype'ın kurucuları dosya paylaşım sitesi Kazaa'nın müzik şirketlerinin açtığı davaların deneyimlerinden faydalanarak, telif hakları yasalarına uyumlu olacaklarını belirttiler. Projenin beta sürümünü denemek için "https://www.theveniceproject.com/apply.html" adresinden kayıt yaptırılabilir.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ