Dişi köpek klonlandı

Dişi köpek klonlandı
Güney Kore'deki Seul Ulusal Üniversites'nde bu kez de dişi köpekler klonlamayı başardığını duyurdu.Abone ol

Güney Kore'deki Seul Ulusal Üniversitesi Veterinerlik bölümü Profesörü Lee Byeon-chun, Güney Kore'de geçen sene dünyada ilk kez erkek bir köpeğin klonlamasının ardından, bu kez de dişi köpekler klonlamayı başardığını duyurdu.

Lee, klonlama tek SEO niğiyle 18 Haziran'da dünyaya getirilen Bona adlı Afgan tazısının ardından 2 dişi köpeği daha klonlanladığını ve DNA testlerinin 3 dişi köpeğin klon olduğunu gösterdiğini belirtti. Lee, basına yaptığı açıklamada, ''Bunun mümkün olduğunu biliyorduk, çünkü bir erkek köpek klonlamıştık. Ama bunu kanıtlamak gerekiyordu. Bu süreç klonlanmış köpeğin üreme yeteneğine sahip olup olmadığını görmek için zorunluydu'' dedi.

Lee, dişi köpekleri klonlamak konusunda hazırladığı bilimsel makalenin geçen hafta Theriogenology adlı bir akademik derginin internet sitesinde yayınlandığını sözlerine ekledi. Kök hücrelerle ilgili çalışmalarında bilimsel sahtekarlık yaptığı ortaya çıkarılan Hwank Woo-suk adlı Güney Koreli bilimadamının eski ekibinden olan Lee, skandalın ortaya çıkmasının ardından üniversiteden 3 ay uzaklaştırma cezası almıştı. Hakkında, Hwang'ın eski ekibindeki diğer bilimadamlarıylc ''araştırma fonlarını uygunsuz kullanmakla'' ilgili suçlardan dava açılan Lee, bu davadan hapis cezası aldığı takdirde Seul Ulusal Üniversitesi'ndeki profesörlük görevini kaybedecek.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ